PERLIČKY Z PROHLÍDEK

Ahoj, zdravím všechny.

Pro ty z vás, kteří čtou můj blog poprvé, jsem památkový průvodce. Během své práce jsem již zažil mnoho návštěvníků a jejich typů. Pochopitelně jsem se potkal s těmi, se kterými jsem nenašel úplně společnou řeč, potkal jsem návštěvníky, kteří se o historii hodně zajímají a pochopitelně i plno dalších. Na památkách se však najde velká řada lidí, kteří se jedou na památku POBAVIT! Nemají až takový zájem o odhalování letopočtů, ve kterých se rodily velké osobnosti daného objektu nebo slavných bitev, které mají pro příběh důležitý význam. Co si budeme povídat (a sáhněme si do svědomí), řadu z nás zajímají různé zajímavosti o životě dřívějších obyvatel této země, vraždy (a čím brutálnější, tím lépe), mnohdy až úchylné zvyky a rituály nebo perličky s erotickým podtextem.

 Sami návštěvníci proto na památku jezdí mnohdy nabití velkým smyslem pro humor, zvídavými otázkami, kterými (někdy) chtějí proškolit průvodce a zkusit, zda-li se ho skutečně mohou zeptat na cokoli a mnohdy až bizarními představami.

 Rád bych na tomto blogu zahájil (možná) sérii ,,Perliček", které se ke mě dostanou na prohlídkách od samotných návštěvníků... Jdeme na to! ☺

Vždy, když začínám prohlídku, oznámím návštěvníkům, že pokud by je cokoli zajímalo, mohou mi samozřejmě položit otázky a (byť na to nevypadám 😂) já jim na ně odpovím. Byť nechtěně a za dobrou myšlenkou (návštěvníci se nemusí stydět se na cokoli zeptat), často si nabíhám na to, že jistí turisté vymyslí hodně prekérní otázky, na které se  budu muset několikrát zeptat, jako kdybych  byl totálně nahluchlý. Otázky, které jsem na Kuksu skutečně dostal, jsou například: ,,Kolik metrů nebo centimetrů měří ten most přes Labe?" nebo ,,Kolik je tady v té lékárně šuplíků?" I když jsem dal jasný slib, že se pokusím odpovědět skutečně na vše, v tyto momenty většinou pootevírám ústa a stále se mi v hlavě prohání myšlenka:,,Tak..a teď už jsem skutečně slyšel všechno.", což je během následující prohlídky přebito jiným ,,krásným" dotazem.

Z jiného soudku...
 Vůbec mi nevadí, když je komunikace (průvodce -  návštěvník) přátelská. Prohlídku si užijí jak návštěvníci, tak i průvodce. Přesto se najdou tací, kteří svou přátelskost dávají... o něco více najevo. Kupříkladu, někteří mne oslovují jako ,,draka", jedna starší dáma mi řekla, že si mne vezme domů a tam si mě pořádně vykrmí...(výborně, obžerství uznávám) nebo za mnou nedávno přiběhl chlapeček s dotazem, kolik je mi let. Když jsem ho informoval, že 23 a otázal se, proč se ptá, bylo mi odpovědí, že chlapec vlastně ani neví a že ho pouze vyslala maminka..... ,,chi chi chi chi chi 😉"

 Na mnoha prohlídkách se ale potkávám ještě s jedním typem skvěle naladěných návštěvníků. Ti sice nepokládají tolik hloubavých dotazů, jsou však velice přátelští a mají ještě jednu speciální schopnost - vymýšlet hodně drsné a až bizarní představy! Někteří lidé jsou velice pohotoví a dokáží udělat legraci na vše, co jim řeknete.
Asi se mi tak z hlavy dlouho nedostane návštěvník, který se rozhodl přerušit můj výklad ve chvíli, kdy jsem vyprávěl o starostlivém otci, který chtěl rozšířit rod.Rozhodl se tedy provdat svou nejmladší dceru za jejího bratrance. Protože ale své dceři nevěřil, že by se svým bratrancem měla nějaké děti a chtěl skutečně, aby rod pokračoval, rozhodl se, že si to ještě pojistí. Namísto toho, abych dopověděl, že svého zetě adoptoval, postarší pán přišel s teorií, že otec svou dceru oplodnil (ehm...on to tedy řekl daleko vulgárněji...) sám. Byť je to špatné, dostávám se tedy velice často do situací, kdy nevím, jak na tyto vstupy návštěvníků správně reagovat. Mnohdy se nejde ubránit a musíte se poddat smíchu, který vás nebude chtít po dloouhou dobu opustit.


Doufám, že se vám článek, pojednávající o zajímavých momentech, líbil a budu moc rád, pokud mi dáte najevo zájem o další díl. Klidně napište pod tento článek komentář, budu rád za každou zpětnou vazbu!☺
 Vybíral jsem záměrně otázky a hlášky, které měly pobavit ostatní. Jsou tací, kteří položí dotaz, který vyzní vtipně, byť to tak vůbec nemyslí a rozhodl jsem se, že tyto otázky vynechám.

Děkuji vám za dočtení tohoto článku.
Mějte se krásně a zase příště!

Váš AlešKomentáře

  1. Moc hezky napsaný článek, sama bych v některý situacích nevěděla jak odpovědět. Když už jsme u toho, počítal jsi ty šuplíky? :D :)

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky