PRVNÍ MĚSÍCE NA KUKSU

Ahoj, přeji krásný den!☺

Už je tomu přes půl roku, kdy jsem se rozhodl, že opustím Dětenice a připojím se k týmu průvodců na hospitálu Kuks a již od 1.dubna provázím na této velice krásné a hojně navštěvované památce. Jak jsem psal v minulých článcích, nikdo mi nesliboval, že budu provázet nějak často a bylo na mě, jakým způsobem se k tomu postavím, jak často budu chtít pracovat a jak se budu snažit zapadnout.

 Naštěstí mohu říct, že se mi to podařilo a teď už si mohu po dlouhém učení sylabu (já na to učení prostě nikdy nebyl) užívat jednu prohlídku za druhou. Jak bych ale popsal své první měsíce na Kuksu? Tomu je věnován tento článek...

 Asi na každém pracovišti záleží, do jakého kolektivu se dostanete. Pokud máte kolem sebe partu lidí, kteří vám jasně ukazují, jaké ,,nic" pro ně jste, měli by jste okamžitě přemýšlet o změně místa, zatímco pokud máte kolem sebe tým lidí, který je přátelský, rádi vám pomohou v různých situacích, je zde šance, že vás práce bude i bavit.
 V Dětenicích jsem měl kolem sebe partu dobrých kluků a holek a bylo pro mě svým způsobem hodně těžké jim oznámit, že už v Dětenicích provázet nebudu a že jdu na Kuks. Věděl jsem totiž, že nová parta může být jinak postavená. Obavy jsem měl naštěstí zbytečné, protože kolegové na památce, kde nyní provázím, jsou skvělí! Pokud čemukoli nerozumím a potřebuji se na něco zeptat, v pohodě mi poradí a cokoli vysvětlí. Můžeme mezi sebou používat různé vtipy, což může vést k tomu, že nás práce bude bavit a budeme si ji užívat. Hlavně se jedná o velice dobré průvodce, od kterých si myslím, že se mám v mnohém hodně co učit. Takže pokud k nám někdy přijedete, nemusíte se bát, že by jste měli nějakého špatného průvodce a troufám si říct, že budete opravdu spokojeni.
 Ale pochopitelně...kamarádi z Dětenic mi hodně chybí. Přeci jen jsem s nimi strávil nějaký čas. Hodně se mi tedy líbil den, kdy u nás na Kuksu byla kulturní akce ,,Baroko naoko", kde jsem měl možnost se setkat i s kolegy, se kterými jsme dělali na středověkém programu v Dětenicích a že jsem mohl kamarády provést i po základním okruhu. Bylo moc příjemné se s nimi vidět, byť byl nezvyk, že se vidíme i jinde, než dřív.
 Co se týče (pro mne) známých tváří, na Kuksu jsem jich provedl už opravdu mnoho. Kolegové si už ze mě musí utahovat, že mě zná každý. Provázel jsem již první den maminku s babičkou, kamarády a bývalé kolegy z Dětenic, návštěvníky, které jsem již dříve provázel , lidi, kteří sledují můj YouTube kanál, školu, na které jsem studoval a nebo jsem asistoval při přípravě svatebního obřadu své učitelce ze ZŠ.

 Návštěvníci! Nejdůležitější součást prohlídek. Pokud by návštěvníci nebyli, nebyli by ani průvodci. A právě návštěvníci jsou dle mého názoru také jiní, než jsem potkával dříve. Přeci jen u nás není žádná středověká hospoda, tudíž počet návštěvníků, kteří by byli mírně ovlivněni alkoholem, je výrazně méně. Zároveň povětšinou jezdí návštěvníci, kteří jsou velice dobře naladěni, což může předat pozitivní energii i samotnému průvodci. Obě strany si potom prohlídku užijí a zatímco návštěvníci jedou nadšení domů, já se mohu radovat z toho, jak pěkná ta poslední prohlídka byla!☺
 Co mne hodně překvapilo jsou ale reakce návštěvníků na mé prohlídky. V Dětenicích se sice občas stalo, že si mne někdo přidal do svých přátel na sociálních sítích, na Kuksu jsem to ale tolik nečekal. Přeci jen je Kuks stavěný (malinko) jinak, než zámecký resort Dětenice. Překvapily mne tedy kluci a (hlavně) slečny, které mi chválí prohlídku i přes Messenger. Neuvěřitelně to povzbudí a potěší.

 Byť mohu být se svými prohlídkami spokojen, stále se snažím vymyslet, čím by mohl být můj výklad ještě lepší. Myslím, že o zdokonalování se budu snažit vždycky. Přeci jen někdy zjistíte, že co se líbilo x desítkám lidí, se někomu může nelíbit a podobně. Vzhledem k tomu, že průvodcovství je můj koníček, ve kterém se snažím být co nejlepší, se vlastně ani není čemu divit!Děkuji Ti za přečtení tohoto článku. Pokud se Ti líbil a chceš číst i články, které budu vydávat do budoucna, budu moc rád, pokud se přihlásíš k odběru a staneš se mým ,,pravidelným čtenářem" :-)

Mějte krásný den

Váš Aleš ☺


P.S. - příště vyjde článek ,,Jak se stát průvodcem?"
Komentáře

 1. Mamka a babička hned první den, to by mě asi střelilo. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nebudu Ti lhát, když jsem se o tom dozvěděl, tak jsem byl pěkně v háji :-D Přeci jen, představa, že text ještě pořádně nedáváš a navíc po těch měsících, co jsi neprovázela, máš jistou trému, to je něco příšerného :-D
   Nakonec to ale dopadlo dobře, tak mám aspoň pěkný zážitek a první den v nové práci! :)

   Vymazat
 2. Jsem maminka a upozorňuji, že jsme první den, za účasti Aleše, jen nahlédly do hrobky 😀😀😀, takže ke střílení nebyl důvod 😀 No vidíš, jak ses povedl synku, pěkný článek 😉

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky