KDYŽ SE PROHLÍDKA PROSTĚ NEDAŘÍ

Ahoj, zdravím všechny! ☺

V dnešním článku bych se rád věnoval trošku negativnějšímu tématu, se kterým je ale třeba počítat, pokud si vybereme práci s lidmi, kterou průvodcovství bezesporu je. Co si budeme povídat, lidé jsou různí a tak se prohlídky velice často liší. Z jedné prohlídky přijdu úplně rozzářený, že ,,ti lidi byli super",u jiných tomu tak není.

 Z mých asi 95% prohlídek mám fakt dobré pocity, ale bohužel se najdou i skupinky, ve kterých se objeví jedinec, který vám dá jasně najevo, jak ho prohlídka nezajímá, že to je otravné a podobně, což mi jistě dáte za pravdu, že by ani vám nebylo příjemné. Tím nechci v žádném případě říct, že by ti lidi byli blbí nebo špatní, zkrátka je baví něco jiného, to se dá pochopit. Přesto ale myslím, že by průvodce neměl být cílem ,,ataků" NĚKTERÝCH takových návštěvníků. Ano, průvodce tu je pro lidi, kteří si zaplatí prohlídkový okruh, ale pořád s nějakou slušností.

 Za příklad dám asi poslední nepříjemnou zkušenost. Z mých článků už možná víte, že jsem měl vždycky velké štěstí na skupiny školních zájezdů. Psal jsem zde, že mě moc překvapilo, když jsem viděl jejich zájem, zaujetí a stejně tak, že je mrzí, že prohlídka končí. Tohle štěstí na školy jsem měl poměrně dlouho, jenže každá série jednou končí.
 Tím koncem šťastné série bylo nejmenované gymnázium, ze kterého přijelo plno studentů ve věku 16-19 let (hrubým odhadem), ke kterému jsem měl ještě několik doplněných návštěvníků. Prohlídka sama o sobě nebyla špatná, protože jsem zde viděl zájem o výklad u holek, což bylo super, dokonce jsem provázel i holky, které mne znají z videí na YouTube. Jediným problémem zde byli tři týpci, kteří se snažili neustále nějak bavit holky, což se ukázalo, že nemělo moc velký úspěch, tudíž začali jasně ukazovat, jak je celá prohlídka otravná, nudná a trapná. Což o to, dokud se jedná o pouze oční signály, dá se to ještě přejít víceméně v pohodě. Jak jsem již řekl, někoho to holt nebaví, ale když jsem velice zřetelně v místnosti zaslechl:,,Tak si to dožvatlej, ty pi**si!", to už bylo opravdu příliš. Přece jen, na tu prohlídku jet nemuseli, nikdo je na ni nenutil.
 V minulosti jsem se setkal i se stížnostmi do knihy pouze za maličkost, že jsem vyzval návštěvníky, aby nefotografovali, protože to prostě bylo zakázané. No a někteří jedinci v sobě holt najdou chuť průvodci, který jim něco nedovolil (z důvodu nařízení), trošku zavařit. Vůbec nemluvím o tom, když se průvodce chová opravdu nevybíravě, je drzý a podobně, to je samozřejmé, že stížnost je na místě.

 Já osobně po takovém zážitku jsem ve stavu, kdy mám z celého dne špatný pocit, byť například v poslední zkušenosti jsem ho mít ani nemusel. Ostatním se prohlídka líbila a holt se nikdy nikdo všem nezavděčí, to se nedá nic dělat.
 Dřív jsem měl i trošku strach, že další prohlídky už nebudu zvládat, jenže to tak neplatí! Je třeba si uvědomit, že ostatním se prohlídka líbila, třeba vás i chválili a těch dobrých zkušeností je daleko víc, než jedna jediná negativní. Skvělé k tomu všemu je, když si o tom můžete v pohodě popovídat s někým z vedení a ten vás podpoří, protože to určitě není příjemná situace.

Jak jsem řekl, tímto článkem jsem se nikoho nechtěl dotknout. Pouze zde poukazuji na to, že každá práce s lidmi je náročná. Své jistě vědí i pracovníci cestovních kanceláří, v bankách, v prodejnách atd.

 Částečně jsem se na toto téma rozpovídal i ve svém novém vlogu na mém YouTube channelu. Pokud se budete chtít podívat, budu jedině rád ☺Moc vám děkuji za dočtení článku, který byl výjimečně negativní. Jedná se ale o něco, co s prohlídkami jde (bohužel) někdy ruku v ruce. Přesto doufám, že se vám článek líbil a těším se na vás zase příště.

Mějte se krásně
Váš Aleš ☺Komentáře

 1. Tohle je úplně nejskvělejší blog, co jsem kdy četla. Fakt super téma - já vždycky chtěla bejt průvodkyně a studovala jsem VŠ turistiky. A super podání. Škoda, že takové blogy nejsou v Anglii (kde teď bydlím).

  Jinak škoda, že někteří lidé jsou takový telecí materiál, ale to se dá čekat. Stěhuji se letos zpátky do Prahy, tak doufám, že na nějakou tvojí prohlídku budu moct zajít! Já jsem takový ten šprťácký typ, co si píše na prohlídkách i poznámky, ze mně bys měl radost, haha!

  Tereza z www.cityscape-bliss.com

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, děkuji a ještě jednou - děkuji! :-) Moc krásný komentář, na který nemohu najít ta správná slova :)
   Těším se na Tvou návštěvu na Kuksu, dej vědět!

   Vymazat
 2. Tak, konečně jsem se dostala k tomuto blogu. Už dávno pradávno jsem si ho uložila mezi odkazy, k nimž se chci vrátit. Je skvělé, že píšeš blog o průvodcování. Vždycky mě zajímalo, co si asi tak ti průvodci v duchu říkají, když provádí skupinku turistů historickým objektem. (Vlastně jsem si jednu dobu říkala, že bych si hrozně moc přála to taky zkusit, protože mě baví mluvit před lidmi a učit se věci zpaměti, ale to mi ještě nebylo 18 let, takže možnosti byly značně omezené.)
  Řekla bych, že tenhle článek nebyl nijak moc negativní. Naopak hezky reálný. Já tedy nevím, co bych na tvém místě dělala. Asi bych taky měla zkažený celý den. Ještě pořád se nemůžu smířit s tím, že existuje tolik nevychovaných lidí. :/
  Přeji pěkné léto a co nejmíň takových nepříjemných zážitků.

  OdpovědětVymazat
 3. Vyhodit takový smrady z prohlídky! :-)

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky