#ZAUJMOUTSTUDENTY

Ahoj, zdravím všechny! 😉

 Jsou prohlídky, kdy musíte zvládnout přibližně hodinovou prohlídku, na které je řada dětí či studentů. Pravda, ono se na první pohled může zdát, že to je jednoduché, pokud od nich nejste věkově příliš daleko, jenže opak je pravdou. Znáte to možná sami, když jste někde na výletě s kamarády nebo rodiči. Velice často se setkávám s tím, že daného člověka vůbec nezajímal ,,ňákej průvodce", nýbrž to, jak to na hradě či zámku měli vybavené.
 Abych řekl pravdu, osobně beru takovou prohlídku jako úspěšnou pouze tehdy, pokud vidím, že se mnou jsou děti či středoškoláci vážně spokojení. Upřímně, není nic horšího, než když musíte sledovat ty otrávené pohledy s očima v sloup. Je tedy potřeba, abyste danou skupinu nějak zaujali.
 Což o to, dítě se vám zabavit podaří poměrně snadno. Někteří průvodci ho nechají, aby držel klíče od památky (což je pro dítě velká pocta...ovšem průšvih je, když těch dětí je tam více, zatímco klíč pouze jeden) a nebo mu můžete dávat úkoly na postřeh, které jsou typu: ,,Jestlipak mi najdeš obraz krále?" (dobře...to byl hodně blbý úkol, ale určitě mi rozumíte 😂).
 Vzhledem k tomu, že jsem v Dětenicích dělal prohlídky většinou pro děti, nemám problém s dětmi komunikovat i na Kuksu. Například u soch se jich ptám, jaké zvířátko je zde vytesané (občas se mi u toho podaří ukazovat na sochu batolete...já bych asi neměl mít děti...), snažím se jim mimo výklad všechno vysvětlit tak, jak bych si sám v menším věku přál, aby mi průvodce něco vysvětloval, takže se mi většinou stává, že děti odchází z prohlídky spokojené. Naštěstí! 😊 Problém začíná, když přijedou studenti středních škol. Zde přichází problém, že je rozhodně nezaujmete tím, když přijdete za nějakým čahounem z druháku, kterému řeknete:

,,Hele, vole, pomůžeš mi a vezmeš mi klíček?"
(mimochodem, tato věta aspiruje i na titul v soutěži ,,Nejlepší poslední věta před smrtí")

Pokud by vám odpovědí nebyla okamžitá rána ,,do ciferníku", užili byste si alespoň pořádně hlasitý výsměch. A ne, ani hádáním zvířátek si budoucí maturanty nezískáte. 
 Z vlastní zkušenosti mohu říct, že k takovému zaujetí studentů bohatě stačí, když se jednou přeřeknete, jako se to stalo kupříkladu několikrát mě. Jak už jsem psal, saského kurfiřta jsem nechtěně změnil na saského ,,kuřbu**a", při popisu jedné z Ctností jsem z ,,dívky" udělal nevhodné označení kurtizány poskytující blahodárné služby a namísto toho, abych řekl, že SE pánové honili na místním závodišti na koních, jsem zaměnil zvýrazněné slovíčko ,,SE" za ,,SI". Věřte nebo ne, od takového přeřeku vás studenti napnutě poslouchají, neřeší připojení na Wi-Fi a doslova hltají každé vaše slovo. Dokonce je jim úplně jedno, že prohlídka trvá hodinu. Na konci vás dokonce odmění potleskem, kterým se hodnotí nejen to, že jste se museli dlouho učit text, ale rovněž i vaše vystupování a fakt, že ,,máte koule". 😃

 Teď ale vážně, pokud je budete zásobovat jedním letopočtem za druhým, nemám zkušenost, že by se studenti bavili. Spíše naopak! Neustálé zívání, sledování zpráv na Messengeru i vás samotné po několika minutách otráví a modlíte se, aby ta prohlídka co nejdřív skončila. Z vlastní zkušenosti vím, že když se do takového bodu dostanete, přichází zvláštní okamžik, kdy prohlídka nebaví ani návštěvníky, ani průvodce. A to samozřejmě není úplně nejlepší! 😊

 Moc vám děkuji, že jste tento článek dočetli až do tohoto bodu. Rád bych vám položil otázku, na níž mi můžete odpovídat v komentářích. Otázka zní: ,,Představte si, že jste průvodci a máte na své prohlídce nějaké děti! Jak byste se je snažili zaujmout? Nebo byste je nevnímali?" Budu moc rád, pokud mi odpovíte! 
 Doufám, že se vám článek líbil a třeba vás i trošku rozesmál. Těší mě, když vám svým psaním mohu zpříjemnit den! 😊


Mějte se krásně! 
     Váš Aleš

Komentáře

 1. Neodpovím na tvoji otázku, ale pár postřehů :) moje dítě je Svišť, další blogerka má Šakalika a jiná Vlče - takže to s těmi zvířaty a dětmi nebude tak horké 😂 co se týká zaujetí studentů, na střední jsem chodila na přednášky na Palackého univerzitu v Olomouci na astrofyziku a tam měl jeden přednášející právě sprostá slova v repertoáru kvůli zaujetí. Nikdy nebylo takové ticho jako když přednášel on. A na VFU zase docent Páral mluvil tak sprostě, že jsem byli rádi, že to občas položil anatomii 😂
  A jak si zmínil ty děti - na prohlídkách se mi ještě nestalo,aby se některý průvodce dětem věnoval. Pardon, jedna slečna dávala úkoly jako počítání zvířat na obrázku atd.

  Ale ty jo, tento styl se mi líbí :) akorát Svišťovi moc ne,protože se mu u jídla maminka moc smála 😂😎

  OdpovědětVymazat
 2. Zaujmout puberťáky musí být strašně těžké a je docela smutné, že je člověk zaujme jen sprostými slovy :( Ale člověk se aspoň může utěšovat, že z toho vyrostou (snad).

  OdpovědětVymazat
 3. Ty jo, takové přeřeky můžou fakt občas doslova změnit význam celé věty. Ale na mládež to jako způsob, jak zaujmout, spolehlivě platí vždy a všude. :D Já zas jednou o němčinu potřebovala být zkoušená, abych měla lepší průměr a hádala jsem se se spolužáky, abych mohla jít dobrovolně namísto někoho jiného. Načež jsem zvolala "Ale já to potřebuju!" a někteří z toho měli ještě několik měsíců poté Vánoce. :D Nebo když jsme s přítelem byli v Ikee nakupovat nábytek, pak jsme přijeli domů, já k němu přistoupila a naprosto jednoznačně jsem se zeptala "Tak co, co postavíme jako první?". Copak můžu za to, jak si to vyložil? :D

  Ale to je jedno. Odpověď na otázku: Určitě pokládat otázky, nemluvit moc odborně. To záleží, v jakém věku děti jsou. Ale nejlepší je, když jim člověk všechno ukáže na příkladech, které už znají. Takže kdybys vysvětloval sochy cti a neřesti, asi bych to zinteraktivnila na dětské ctnosti a neřesti, případně to, co znají z pohádek. :) :D

  Pěkný článek :)

  OdpovědětVymazat
 4. Achjo, Aleši. Zase se tlemím 😂😂😂
  Píšeš to všechno úplně přesně.
  Ale zase jim je určitě sympatičtější mladší průvodce, který je k nim věkově blíž, než nějaký důchodce. Holky zajímáš vzhledem a kluky přeřekama 😀. A učitelky jsou rády, že děcka nezlobí. Takže v závěru, z tvých prohlídek jsou spokojení všichni :) a tak to má být ;).
  Ale až pojedu na Kuks, tak se prosím přeřekni :D a dovol mi podržet klíč 😍🔑

  S děckama je to těžký. Já s nimi ráda pracuji a chtěla bych se tomu věnovat i v budoucnu. U koní jsem pravá ruka trenéra (trénuji menší děti, pomáhám jim, dělám jim u koní mámu :D). Ale my se známe, takže je to takové osobnější. Ale fakt nevím, co bych dělala, kdyby mi přišla banda cizích dětí na prohlídku.
  Nějak zabavit, ale nevím jak :D. Možná nějaké otázky, kvízy, poznávačky...?
  Ale zase je pravda, že na jezdeckém táboře, kde dělám instruktorku, tak tam taky většinu děcek ze začátku neznám.

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky