DĚTI A STUDENTI NA PROHLÍDKÁCH

Ahoj,

jak už jste mohli poznat z prvního článku na tomto blogu, jsem památkový průvodce, což je práce, která mne naplňuje a neuvěřitelným způsobem baví. Někdy až tak moc, že přemýšlím, jestli bych už neměl být na nejmenovaném místě v Bohnicích. Zkrátka a dobře, našel jsem v průvodcovství něco, co jsem hledal celý život.

 Během provázení vystřídáte spousty skupin. Například skupinu milých důchodců, jedinců, kteří na prohlídku přijdou upravení alkoholem, manžele a nebo letní tábory či školní výpravy. A právě tyto skupiny jsem si vždycky vybíral rád. Proč? Protože o dětech a studentech je hodně známé, že je prohlídky na historických objektech prostě nebaví. Pokusit se tedy o prohlídku, která je zaujme, je pořádná výzva, kterou jsem vždy moc rád podstoupil. A nebudu Vám lhát, byly prohlídky, kdy to prostě nevyšlo, protože studenti se daleko víc soustředili na svůj nový iPhone a Messenger, než aby poslouchali historii a perličky ze života majitelů či historických událostí.

 Má to však i svou druhou stranu mince.

 Ještě před rokem jsem provázel v zámeckém resortu, který je především známý díky své středověké krčmě. A právě zde v letní sezóně (to je jednoduše období, kdy se vám na památku vydá snad celá republika) bylo mnoho prohlídek, kde byly mimojiné právě děti a studenti.
 Vždy jsem se snažil o to, aby se na prohlídce nenudil nikdo, což je samozřejmě nesmírně těžké. Takže bylo mnoho pokusů  zaujmout rodiče, případně prarodiče a samotné mladší návštěvníky, v čemž jsem měl docela štěstí, což mě samotného překvapilo.

 To, jak se prohlídka návštěvníkům líbila, to můžete poznat podle potlesku na konci prohlídky či zápisu do knihy návštěv, kde se případný nadšený návštěvník nebojí napsat slova chvály na Vaši osobu. Ovšem lepší zpětnou vazbu nemáte.
 Nevím, jak ostatní průvodci, ale já mám zkušenost, že si mě potom mladší návštěvníci (děti + studenti) našli na sociální síti Facebook a tam mi zaslali žádost o přátelství, k čemuž poté přidali zprávu, že se jim prohlídka moc líbila. Vždy jsem si toho moc vážil a později, právě na základě těchto návštěvníků, kteří se o mě zajímali i po prohlídce, vznikl můj YouTube kanál.
 Když jsem se rozhodl se zámeckého resortu odejít, neměl jsem vůbec žádnou jistotu, že se mi bude v prohlídkách dařit, jako právě tam. Nicméně, během jednoho týdne jsem měl víceméně jisto, kam se budou ubírat moje další kroky. Nyní jsem za to místo moc rád a považuji si ho. Jako nováček to mám sice možná trošku těžší, protože se musím sžít s novým kolektivem, přesto ale mohu provázet. A co mne moc překvapilo, byl jeden z prvních květnových dnů. Zde jsem provázel dvě skupinky studentů a to, co mne po návratu domů čekalo za reakci na sociální síti, to bylo něco úžasného. Jako nováček jsem totiž pochopitelně rád za každou prohlídku, která dopadne dobře. Ne snad proto, že bych text neuměl - mám v sobě však velkou pokoru. Potom jsem právě moc rád za to, když si mohu přečíst zprávu, že ,,ještě nikdy takovou prohlídku nezažili", ,,že určitě rádi přijedou zase znovu" a nebo ,,že jsem nejlepší průvodce"! A to je něco, co mi dává chuť provázet dál a třeba zpříjemnit den i dalším návštěvníkům.

 Mnozí tvrdí, že současné děti a studenti jsou v úplně jiném světě a historie nebo prohlídky na hradech či zámcích je nezajímají a nikdy zajímat nebudou...je to ale pravda? :-)

Mějte se krásně
Ahoj!


Budu rád, pokud se podíváte i na můj channel na YouTube, kde natáčím videa právě o zákulisí průvodcovské práce. Budu za to moc rád! :-)
YouTube channel ,,Průvodce Aleš"


Komentáře

 1. Děti jsou naši největší učitelé. A u průvodcovství to platí dvojnásob. Mimo jiné taky proto, že děti jsou povětšinou ještě upřímné bytosti, které se příliš nepřetvařují, takže na nich člověk okamžitě pozná, jestli svou práci dělá dobře. O to větší je ale radost, když po prohlídce přijde nějaké dítě s tím, že "to bylo fakt moc pěkné" nebo když se místností ozve dětský potlesk. :)
  A s těmi studenty to nebude tak tragické. Když člověk nenatrefí na vyložené flákače, co si zajdou na hrad či zámek jen proto, aby si ulovili Pokémona, tak jsou povětšinou fajn. Často se stává, že studenti jsou mnohem aktivnější, co se týče hádanek či dotazů.
  Jinak bych chtěla říct, že máš moc pěkný blog a jak z příspěvků tady, tak i z videí je vidět, že v sobě máš herecký talent a dokážeš zaujmout. Jsem ráda, že se nevzdáváš a jako Hrdý Budžes vytrváváš v propagaci téhle náročné, ale krásné práce. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj :-) Máš pravdu, že děti dokáží být hodně upřímné a tudíž, pokud pobavíme jak dospělé, tak i je, můžeme být se svou prací skutečně na výsost spokojení :-) Moc Ti děkuji za krásný komentář!

   Vymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky