CO MI DĚLÁ RADOST NA PROVÁZENÍ?

Ahoj, zdravím vás! :-)

 V prvním článku na tomto blogu bych vám moc rád představil něco, co mě těší a naplňuje - je to práce průvodce....no, respektive bych vám rád řekl, co mne na této práci tak moc baví a těší.

 Určitě víte, co práce průvodce na hradu, zámku, hospitálu (jako právě v mém případě) obnáší - vyprávět návštěvníkům příběh daného místa, svým způsobem je třeba i pobavit a zpříjemnit jim výlet, který většinou podnikají s rodiči, se svými dětmi nebo s partnerem.
 Tato práce pochopitelně má řadu nepříjemností, o kterých se budeme bavit zase příště ale rád bych vám naopak řekl, co mne na této práci tak moc těší, proč ji už třetím rokem vykonávám a proč se jí stále nechci vzdávat?

 Mým velkým snem už odmalička bylo, že bych rád bavil lidi. A to opravdu jakkoli. Chtěl jsem být divadelním či filmovým hercem, režisérem, moderátorem atd. Bohužel jsem pořád nevěděl, jak se něčemu takovému věnovat a tak jsem zůstal ,,nohama na zemi" a věnoval se brigádám, které dělala většina mých vrstevníků z okolí, tj.práce v samoobsluze, pouličnímu prodeji na ulici s vidinou, že výdělek půjde na dobrou věc (už bych do toho nikdy v životě nešel) ale práce mi přišla (pro mě) nezáživná a neuvěřitelně stereotypní.
 Jednou mi při rozhovoru mamka připomněla, že jsem jako malý prcek mluvil před rodinou o tom, že budu jednou průvodce na hradě. A jak jsem se psychicky trápil na brigádě, která mi prakticky nic moc nedávala, tak jsem se rozhodl to průvodcovství skutečně vyzkoušet.
 To, jak jsem se k tomu dostal...to bude zase v dalších článcích, kde se s vámi o svoje zážitky moc rád podělím ale vrátím se k tématu tohoto článku.

 Jak jsem vyprávěl, co bylo mým velkým snem - tedy bavit lidi, se mi vlastně podařilo právě díky průvodcovtví. Je v něm svým způsobem nějaké procento herectví a mohu dávat informace návštěvníkům, kterým se snažím zpříjemnit výlet. A je jedno, zda-li se jedná o rodiny s dětmi, studenty nebo zájezd důchodců...myslím a troufám si říct, že dokážu udělat prohlídku pro všechny tyto skupiny a zatím jsem měl štěstí na to, že v mnoha případech byli návštěvníci spokojení. A dávají mi to stále najevo. Ať už osobní pochvalou po prohlídce, pozitivním zápisem do knihy návštěv, do které se můžete po prohlídce napsat, aby bylo vidět, že ,,JSME TADY BYLI." a nebo díky sociálním sítím, kde se mnou komunikuje řada návštěvníků z řad dětí a studentů. A vždy mě moc potěší a zároveň vlastně dojme, když si mohu číst, že moje prohlídka byla nejlepší, na které kdy byli a podobně. To je to, co mne moc těší, nyní možná proto, že jsem novým průvodcem na hospitálu a snažím se nějakým způsobem začlenit. A ideálně co nejlépe. A není nic lepšího, než když vidíte na vlastní oči, že to návštěvníky, které máte na starosti, baví, něco si z vaší prohlídky vzali a zpříjemnili jste jim výlet.

Děkuji vám za přečtení mého prvního článku na tomto blogu, který vznikl na základě toho, že bych se rád podělil o své zážitky z práce, která mi dělá radost a život trošku nevšedním. Zároveň mne můžete sledovat na mém YouTube kanálu s názvem Průvodce Aleš (odkaz najdete zde - https://www.youtube.com/channel/UCoRVGEkWzd-bY2TC0kRDn4w ) kde točím videa právě o průvodcovství - konkrétněji takový pohled do zákulisí této práce. Bohužel na YouTube ,,,frčí" úplně jiné trendy, takže sledovanost mého kanálu je opravdu minimální. A právě proto vznikl tento BLOG! :)

Mějte se krásně a u dalšího článku ahoj! :)

Komentáře

 1. Ahoj,

  príma blog. Taky pracuju jako průvodkyně a je fajn vidět blogovat někoho o tomhle tématu. Na Kuksu jsem byla letos a abych řekla pravdu, vyhlédla jsem si to jako "další štaci" do budoucna - máte opravdu moc krásný objekt a koncepce té prohlídky musí určitě oslovi víc lidí než třeba na běžném zámku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj :-)
   Moc Ti děkuji. Kuks je krásné místo (ani jsem nemusel jmenovat přímo místo) a jsem moc rád, že zde mám šanci provázet, byť to nemusí být úplně nejlehčí vzhledem k velké konkurenci. Jsem ale přesto moc rád své brigády si moc vážím! :)

   Pokud by jsi spíše chtěla, mrkni na ten YouTube kanál. Zaprvé tam toho je daleko víc a člověk si udělá daleko větší představu. Navíc ten kanál je pro mě primární. Blog je pouze ta ,,druhotná" věc :-)

   Měj se krásně a děkuju Ti ještě jednou za krásný komentář!

   Vymazat
 2. Tohle se mi líbí a jsem na ty další články fakt zvědavá :)

  Jen taková jedna technická myšlenka, podmět k myšlence, whatever - zkoušel si, jestli by nevypadalo o něco lépe trochu světlejší písmo? Ono to je čitelné, to nepopírám, ale takovýhle menší kontrast bych osobně využila spíš u méně podstatných informací :D Nicméně, ať už se to tobě líbí jakkoliv, je pravda, že dokud je to čitelné, tak na tom asi zas tak moc nesejde :D

  A jinak - hodně štěstí s tím blogováním :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Deny :-)

   Moc Ti děkuji, u prvního článku jsem moc hezké komentáře nečekal :-) Tak jsem moc rád, že se to líbí!
   S tím písmem je to těžší :-D :-D Lidem prvně strašně vadilo, že to je bílé...takže jsem to změnil a teď vidím, že by jsi chtěla světlejší písmo. Tak já nevím :-D

   Měj se krásně a děkuji za moc hezký komentář :-)

   Vymazat
  2. Ono je to těžký :D Taky nejsem úplně pro bílou, spíš o fous světlejší šedou, ale jak říkám - dokud se to dá přečíst, je to vlastně asi v pohodě :D

   Vymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky