TĚŠÍM SE NA PROVÁZENÍ V LÉTĚ 2017?

Ahoj, zdravím vás! ☺

Konečně je tu léto...období prázdnin, romantických večerů, kalbiček s kamarády, brigád a dovolených u moře.
 Loňské léto jsem strávil (jak už určitě víte) na zámku v Dětenicích a jednalo se o mou první velkou zkušenost s provázením. Dokonce bych řekl, že to byla zkušenost největší. Přeci jen není tak úplně obvyklé, aby jste provázeli dva měsíce skoro v kuse. Je rovněž jasné, že vás tato práce s lidmi nějak poznamená. Byť si na tuto práci nestěžuji, po konci letních prázdnin jsem se velkým skupinám lidí vyhýbal a spíše jsem ocenil, když jsem mohl být v klidu doma. Loňskou sezónu jsem ale přežil a nyní mne čeká druhá. V (pro mě) novém prostředí, s novými kolegy a s novými očekáváními.

 Když jsem přesně před rokem seděl v autobuse do Dětenic, přemýšlel jsem, co mne asi tak čeká. Služebně starší kolegové mi často říkali, že v létě se z toho všeho ,,pose..." (...ehm...Aleši, tohle můžou číst i děti...) ...no...prostě, že se z toho podělám. Hlavní část turistické sezóny jsem však podcenil. Dokonce nejvíc, jak to snad šlo. Domníval jsem se, že to přeci nemůže být tak hrozné a že návštěvníků přeci tolik být nemůže. OMYL, přátelé...může!
 Zvažuji, jak bych vám popsal název ,,turistická sezóna" pro průvodce. Je to období, kdy se na objektu, kde provázíte, vystřídá tolik návštěvníků, že si říkáte, že se tady musela vystřídat snad celá Evropa. Mnohdy se zde vystřídají návštěvníci různých národností. Nejčastěji jde o Čechy...(já vím, překvápko 😃 ), Slováky, Poláky, Němce ale i Angličany, Španěly, Nizozemce apod.
 Co mne ale hodně ničilo, je počasí! Když je venku dusno, často se prohlídka stává těžší a těžší. Hlavní je doplňovat tekutiny! No a problém byl, že ani zámek nebyl tak chladný, jak by si někteří z vás mohli myslet.
 Největší výzvou je však velké množství návštěvníků. V létě není nic neobvyklého, když provázíte čtyřicet, padesát, šedesát nebo i osmdesát návštěvníků v jedné skupině...a to několikrát denně. Pochopitelně se zde najdou i různé typy lidí a zatímco někteří návštěvníci opačného pohlaví po vás budou zahlížet, narazíte i na ty, které vůbec nezajímáte vy (sorry 😃 ), ale objekt. Dále narazíte na lidi, kteří vás budou chtít neustále opravovat a nebo dokonce na jedince, kteří vám napíšou negativní recenzi do knihy návštěv jen za to, že jim řeknete, že se zde nenatáčí nebo nefotografuje, což záleží na památce. Naštěstí je těchto posledních jmenovaných jedinců opravdu minimum.

 Dětenice jsou však minulostí a nyní se soustředím pouze na hospitál Kuks! Těším se ale na provázení takových mas lidí? Ano, těším! Vystřídal jsem už spoustu zálib, přesto mi provázení stále zůstalo, jelikož mne naplňuje. Těším se na pohodové a příjemné návštěvníky, kteří si přijedou den na Kuksu doopravdy užít, protože to mnohdy dávají najevo i samotnému průvodci. Navíc, vzhledem k tomu, že nebudu provázet až tak moc často (narozdíl od loňska), budu si moci užít i osobní volno, které když propojím s mou největší zálibou, vznikne mi z toho dokonalé léto! Proto se těším, že si (snad) každý letní den budu moci opravdu užít!
 Dovoluji si vás tedy na hospitál Kuks srdečně pozvat. Budu moc rád, pokud se zde uvidím i s někým z vás, kdo sleduje můj blog, či moje videa na YouTube a budu se snažit, abych vám dal co nejlepší výklad, ze kterého se něco dozvíte, avšak zároveň se i pobavíte. To si myslím, že by měl být cíl každé prohlídky! Těžko říci, jestli se mi to daří, ale vynasnažím se!

Pokud vás průvodcovství zajímá, mohu vám doporučit i jednu poměrně známou knížku od spisovatele Evžena Bočka - ,,Poslední aristokratku". Je vidět, že knížku píše spisovatel, který je zároveň kastelánem, což se silně projevuje v samotném příběhu a u knihy se hooodně zasmějete! Dokonce jsem zvažoval, že udělám vlog na svůj kanál, kde udělám menší recenzi, takže se máte...snad...na co těšit.

Než se s vámi rozloučím, rád bych Vám doporučil blog Káji, kde si můžete přečíst řadu skvělých článků o zase trošku jiné práci, než je průvodcovství.

Chci vám poděkovat za návštěvu tohoto článku a přeji vám krásné letní prázdniny 2017!
Buďte na sebe opatrní, užívejte volných dní a těším se na vás u dalších článků na tomto blogu!

Mějte se krásně!

Váš Aleš! 😉                         

Komentáře

 1. Ahoj, je moc fajn, že Tě práce baví, potom není (jak se to říká, když jde člověk na brigádu jen kvůli nějaké té kačce navíc :D ) přítěží, ale něčím, co ti ten letní čas ještě příjemně zpestří :). Moc ti přeju, ať se ti v práci daří, příjemné návštěvníky a především pohodové a další nezapomenutelné prázdniny:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji za krásný komentář a věřím, že letošní léto bude fajn :-)

   Vymazat
 2. Moc pekne. :) Ale nedokazu si predstavit, jak se provazi treba sedesat lidi najednou. Ja padam uz u triceti. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tss! :-D To je tedy pěkně malý počet. Takhle mě ty prohlídky ještě ani nebaví! :-D

   Vymazat
 3. Aristokratku jsem četla, skvělé! Druhý díl jsem si vzala s sebou jako čtení do porodnice (samozřejmě až po porodu, a ne při něm :D), a musím říct, že kdybych byla po císaři (jakože jsem naštěstí nebyla), tak mi snad smíchy popraskají stehy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aristokratka je super! :-) Dvojku jsem ještě nečetl, zatím jsem pouze u ,,Poslední". Musím ale říct, že se fakt bavím! :-)

   Vymazat
  2. Ahoj, průvodce zdraví průvodce :)! Určitě ti držím palce na Kuksu, já provádím na Bouzově a ve Valticích, celkově tu práci delám už tři roky a znám strasti a slasti tohoto povolání. Terijans z terijans.cz :)

   Vymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky