#VLOGERvsPRUVODCE

Ahoj, zdravím všechny 😉

Dnes jsem se rozhodl, že vám popíšu jednu věc, o které samozřejmě nikdy moc nemluvím, prakticky nad ní ani nepřemýšlím, ale přesto se mě týká (to byla zase věta 😃 ).

 Ok, shrneme si to... Když bych měl říct svoje záliby, patří mezi ně poslouchání hudby (a to hlavně české, různých žánrů), četba knížek či výlety. Největšími koníčky se ale stalo bezpochyby natáčení videí na můj kanál a provázení.

 Rád bych řekl, že vždy, když mám být na brigádě, tak přestávám myslet na videa, a zaměřím se čistě na práci. Bohužel (i když?) tomu tak není a nápady na videa mám v hlavě neustále. Je úplně jedno, zda-li mám volno či právě zmíněnou prohlídku, což byl jeden z důvodů, proč jsem svou tvorbu videí přesunul právě do světa památkových průvodců. Bylo ale jasné, že právě tato změna žánru se může časem jakkoli projevovat.


,,Ty to máš dobrý! Když se bude lidem prohlídka líbit, tak jim na konci řekneš, že točíš videa a hned máš diváky!"
(výrok jednoho z mých kamarádů)

 Ne, takhle to vážně nechci! Netvrdím, že by to nebylo možné. Přece jen se určitému procentu lidí moje prohlídky líbí a čistě teoreticky by má videa mohlo sledovat (když vezmu v potaz mladší návštěvníky). Jenže by zaprvé vypadalo hloupě, kdybych si takto dělal reklamu, a zadruhé (a to hlavně) to tak ani NECHCI! Byť mi to nejde úplně nejlépe, snažím se své ,,dvě osobnosti" ve velké míře oddělovat. Zkrátka je Aleš, který točí videa, jako je Aleš, který dělá na Kuksu prohlídky. Tak to je a jinak to nebude. :-)

 Jenže se občas stane, že na Kuks dorazí někdo, kdo už má videa zná. Byl i jeden, dva případy, kdy mi jeden z mých diváků pořád pokládal otázky na videa (naštěstí ne během výkladu, ještě to tak!), načež jsem musel slíbit, že na tyhle otázky odpovím po prohlídce. Nebudu lhát, tento zájem od lidí, kteří mne sledují, překvapuje i mne samotného. Přece jen nemám takovou ,,fanouškovskou" základnu. 

 Za co jsem ale rád, je směr, kterým jsem se ve videích vydal. Nejsem Youtuber, který by natáčel plno skečí a videí, za která by se mohl stydět. Točím o věcech, které mám rád. Točím videa, která bych byl rád, kdyby někomu předala nějakou myšlenku a točím videa, která se snažím, aby působila dospěle. A byť je to těžké, své diváky jsem našel a mám je rád. Mám je rád hlavně pro jejich dospělé chování, když si se mnou povídají po prohlídce. Nepůsobí jako děti, o kterých jsem psal jeden z posledních článků, nýbrž jako dospělí lidé. A je úplně jedno, že jsou třeba o 8 let mladší, než já. 

A víte, co je nejčastější věta, kterou slyším od svých diváků, kteří na Kuks přijeli?


,,Bylo to super, ale seš nějakej malej, ne?"

 Zase na druhou stranu, jsou i negativní zkušenosti. Když jsem provázel jednu školní skupinu z nejmenovaného gymnázia, dva kluci neunesli skutečnost, že si jich spolužačky nevšímaly, což mělo za následek: negativní komentář v návštěvní knize, urážlivé komentáře a připomínky, ke kterým bylo po zjištění, že mě znají spolužačky právě z videí, přičteno několik urážlivých komentářů u mých videí ve smyslu:,,ko**t, č***k" a podobně.

Je to komplikované a vím, že byť se to snažím jakkoli oddělovat, moje záliby vlogerství a průvodcovství se propojují a propojovat rovněž budou. Přesto vím, že se cítím hlavně jako průvodce a když někdy budu muset uzavřít svá videa, smířím se s tím lépe, než kdybych musel ukončit provázení.

Doufám, že se vám tento článek líbil a díky, že jste ho dočetli až sem! Těším se na vás u dalších příspěvků na tomto blogu. Zatím se tedy mějte krásně a čau! 😉

Váš AlešKomentáře

 1. To by byla fakt super reklama :D :) Ale chápu k téhle věci tvůj postoj, asi bych to taky nechtěla. Máš dvě záliby, každá je jiná a to je dobře. Povedený článek :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marťo, díky!
   Nebudu lhát, jednou jsem nad tou reklamou přemýšlel ale bylo by mi to blbé. Začínám už chápat Petra Lexu, že u své role ,,Hoggyho" dělal také to oddělování. Možná se to zdá jako trapnost ale ono to není na škodu :)

   Vymazat
 2. Já videa moc dělat ani nechtěla právě z důvodu, že by mě někdo takhle třeba poznal :D to sice může i z blogu, ale přeci jen, ta videa jsou taková osobitější a chápu, že to chceš mít s průvodcováním oddělené :D

  LADY LENNA

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rozumím Ti, ani nevíš, jak moc :-) Taky jsem už přemýšlel, že se na videa vykašlu (kdyby jen jednou), ale ono je to třeba i příjemné, když někoho provázíš a ten někdo si Tě pak najde ve videích a napíše Ti pozitivní komentář, kde třeba propojí i to, že jsi ho provázela :)

   Přesto videa a provázení jsou dvě úplně odlišné věci :)

   Vymazat
 3. Chápu to úplně... já taky nikdy nikomu neříkám, že mám blog. A to hlavně proto, že je to můj osobní blog, kde píšu o tom, co mám ráda a neslouží primárně k pobavení čtenářů, ale spíš jako osobní reflexe života. Díky blogu mám pár přátel, které jsem nikdy nepoznala osobně, ale se kterými sdílím životní hodnoty a se kterými jsem si vytvořila mikroblogový svět. Rozhodně mě ale potěší, když potkám někoho, kdo mi řekne, že můj blog četl a že se mu to líbilo. Třeba můj bývalý pan domácí si mě před uzavřením nájemní smlouvy googlil, a pak říkal, že se mu líbil, a tak se rozhodl, že byt pronajme mně.

  OdpovědětVymazat
 4. V pasáži o dospělosti tvých čtenářů a sledovatelu videí jsem si posmrkala ruku a začala zvažovat, zda opravdu dospělá jsem 😂 q kolik vlastně měříš? Z fotek i videí opravdu působíš spíše vyšší :)

  OdpovědětVymazat
 5. Máš toho hodně :). A teď jsi ještě bloger :D ;)
  PS. Komentář předtím jsem smazala, protože mi tam chybělo M 😂

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky