#KONECSEZONY

Ahoj, zdravím všechny 😉

  Je zvláštní, jak ten čas rychle letí... Přijde mi to, jako maximálně dva měsíce zpátky, kdy jsem poprvé přijel na hospitál Kuks, kde jsem se podrobil menšímu proškolení a zúčastnil se několika ,,náslechů". No a vidíte to, najednou je tu konec října, s nímž se pojí konec průvodcovské sezóny, kdy se uzavírají české hrady, zámky a náš hospitál.
 Vzpomínám si moc dobře na okamžik, kdy jsem šel poslední prohlídku v Dětenicích. Tu jsem šel den přes Silvestrem 2016. Věděl jsem, že jsem na tomto zámku naposledy, takže jsem se snažil, abych si zde poslední prohlídku užil. Podařilo se, jenže jsem potom musel řešit záležitosti, jako byly balení svých věcí a loučení se s kamarády. Tehdy jsem věděl, že se s nimi už nebudu vídat pravidelně, jako dosud, nýbrž jednou, maximálně dvakrát za rok. A to ještě, když se opravdu všechno vydaří...

 Tehdy jsem věděl, že budu pokračovat právě na Kuksu. Bylo to místo, kde jsem chtěl být, byť jsem měl strach, že zde nezapadnu. Musel jsem se přizpůsobit (pro mne) novému stylu prohlídek, zapadnout do nového kolektivu a učit se nový text. Ten, který jsem používal dosud, jsem již nepotřeboval...

 A je to tady! 😊 Dne 29. 10. 2017 jsem na Kuksu úspěšně zakončil letošní průvodcovskou sezónu. Bylo to za velmi zvláštního dne, kdy naši republiku ohrožoval silný vítr a déšť. Dokonce jsem se v jednu chvíli obával, zda-li do práce vůbec přijedu včas kvůli složitým kombinacím cestování vlakem a jejich zpoždění. Nakonec vše dobře dopadlo, takže jsme se mohli věnovat poměrně mnoha návštěvníkům, kteří přesto, že bylo strašlivé počasí, kdy hasiči doporučovali, aby lidé nevycházeli z domu, vyjeli na Kuks, kde se chtěli zúčastnit posledních prohlídek v tomto roce.


Dvě dokončené sezóny: na Kuksu (2017) a v Dětenicích (2016). Těším se, že za rok bude další ,,vítězná fotka"! :-)

 Kuks samozřejmě nebyl jediný, kdo byl pod ,,útokem" větru a deště. Například hrad Trosky byl uzavřen, protože se zde objevilo malé tornádo. Zámek Hrádek u Nechanic vyzýval potenciální návštěvníky, aby nevstupovali do zámeckého parku, tudíž situace byla poměrně vážná. Kuks ale vydržel a zavřel až v oficiální zavírací dobu, tedy v 17 hodin. 

 Nyní mi začíná období, kdy se na Kuks (doufám) ještě vydám, tentokrát v rámci vánočních trhů (18. - 19. listopadu a 25. - 26. listopadu). Pokud mi vyjde hlasování v Czech Blog Awards, kde jsem nominován v kategorii Cosmo objev (mimochodem, můžete pro mě hlasovat zde 😉), mimo trhy bych se velmi pravděpodobně zúčastnil samotného finále této soutěže. Nicméně, to je otázka budoucnosti. 
 Co mě ale čeká určitě, je několik měsíců bez Kuksu. Nebudu lhát, bude mi to chybět. Vždycky jsem se do práce těšil, protože se jedná o krásnou činnost, kde se mohu vidět se svými dobrými kamarády. Co víc si přát, když máte zálibu, za kterou navíc dostáváte i finanční ohodnocení? 

 Letošní sezóna byla velmi náročná... Ne v tom smyslu, že bych provázel každý den, kdy jsem nemusel do školy, nicméně byla náročná v tom, že jsem musel častokrát nějak skloubit práci s řešením (osobních) starostí, které zkrátka bylo potřeba řešit. Někdy jsem kvůli tomu musel provázení omezit. To mělo za následek, že jsem si prohlídky užíval ještě více, než dosud. Právě moje brigáda mi často pomáhala zapomínat na věci, které mě tížily v osobním životě. Musel jsem zde ,,přepnout" do role veselého a energického průvodce, který nemá žádné velké starosti. Věřte nebo ne, hodně mi to pomohlo... 😊

 Když tento rok na Kuksu zrekapituluji, hodně jsem si polepšil! Není třeba se dívat jen na peníze, které za prohlídky mám, protože jsou ještě další faktory, kvůli kterým jsem rád, že právě na památce, jejíž chloubou jsou sochy Ctností a Neřestí, jsem. Potkal jsem několik skvělých lidí, o kterých si troufám říct, že se stali mými dobrými kamarády, mohu pokračovat v tom, co mě baví a zároveň i v očích návštěvníků jsem se ukázal v trochu jiném světle, než v historickém kostýmu při různých akcích. Mám spoustu humorných zážitků, o které se s vámi rád v budoucnu podělím, pokud o to budete mít zájem. 
 Rád bych poděkoval těm, kteří byli na mé prohlídce. Ne ani tak proto, že jste přijeli, nýbrž za vaše pochvaly, které jste mi psali na můj Facebook. Vaše zprávy mi dělají velkou radost, cením si vašich slov a budu se snažit, až příště přijedete, abyste z Kuksu opět odjížděli spokojení. Pevně věřím, že se zde opět potkáme! 😊

Tímto končí i můj blog. Sezóna skončila, nejsou tedy témata, která bych s vámi probíral do budoucna. Věřím, že se k psaní za několik měsíců opět vrátím, snad se mi podaří navázat na letošní úspěchy mého blogu.


Samozřejmě jsem si dělal legraci! 😃 To jste si mysleli, že se mě jen tak zbavíte? Kdepak, mám plno nápadů na články, které nemusí být jen o prohlídkách. Rád bych se s vámi bavil i o svém životě mimo památky, takže se máte na co těšit! :-)

Díky za dočtení tohoto článku a celkově za vaši podporu! :) Budu rád, pokud mi napíšete komentář a těším se na vás zase příště!

Mějte se krásně!
    Váš Aleš 😉


Krásný ohňostroj z hospitálu Kuks :) Když ho vidím, uvědomuji si, jak moc dobře jsem udělal, že jsem právě sem odešel. Začátek ohňostroje v čase 5:29
Komentáře

 1. Všechny krásné okamžiky utíkají strašně rychle, takže i čas, kdy jsi na Kuksu :) Trochu jsem se lekla, při čtení té věty, že tímto končí i blog :D :D Byla by to škoda :) To fakt nedělej!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem si prostě nemohl nechat ujít :-D Je jinak pravda, že čas na Kuksu uběhl hrozně rychle, ale i když jsem musel ze soukromých důvodů občas chybět, napracoval jsem hodně hodin, takže spokojenost tu je! :)

   Vymazat
 2. A já ti na to s koncem blogu fakt málem skočila. :D

  Tak jsem zvědavá, co přinese další sezóna. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Další návštěvníky! :-D
   Né, jsem rád, že moje články čteš a že se Ti líbí! :)

   Vymazat
 3. A já jsem zvědavá, co tě čeká mimo sezónu. Jen škola? Tomu nevěřím...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je pravda, že to by na mě byl moc velký klid, viď? :-D No, máš pravdu, bude toho hodně, tak snad vše dopadne dobře :-))

   Vymazat
 4. Aleši! Já jsem se tak lekla u toho odstavce o loučení!
  Jak se mi ulevilo, když jsem si přečetla ten další :D. Moc se těším na tvé další články :). Budou i o výletech?
  Jak jsi spojoval školu s brigádou? Co budeš dělat teď?
  Ohňostroj je nádherný! Už se těším, až se na Kuks znovu podívám. Snad bude otevřeno a podíváme se dovnitř a zavítáme na prohlídku (třeba s tebou:)).

  Leník, www.ranc-u-breyeru.blog.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Omlouvám se za menší šok! :-) Ale jsem rád, že Tě mé články baví, takže bys nechtěla jejich konec :-) Jsem vážně moc rád! Další články budou o mém soukromějším životě, byť se k prohlídkám také občas vrátím. Výlety jsou teoreticky také možné, i když se je spíše budu snažit přesouvat na svůj kanál na YouTube.
   Co budu dělat? Těžko říct, co mi život přinese, těším se ale, až opět Kuks otevře své brány, kdy budu moci naskočit do sezóny 2018 (tentokrát již ne jako nováček). Doufám, že se na Kuks zastavíš, případně mi dej dopředu vědět na mém Facebooku, nebo emailu a.otava@centrum.cz :-)

   Budu se těšit! :)

   Vymazat
 5. Jsi skvělá osoba, plánuji příští rok Kuks navštívit, tak snad budu mít na tebe štěstí 😊 Těším se na další nálož článků 😁

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsi skvělá ,,fanynka"! :) Moc Ti děkuji, že mi píšeš tak krásné komentáře, jaké od Tebe mám! Jak jsem psal pod komentář výše, napiš mi na Facebook, až na Kuks pojedeš, nějak to vymyslíme, abych Tě provedl právě já, budeš-li si to přát :-) :-)

   Díky za Tvoji podporu a další články jsou už ve výrobní fázi :-)

   Vymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky