#LIFEISSTRANGE

Ahoj, zdravím všechny 😉

 Přemýšleli jste někdy nad tím, že některé špatné věci, které se vám v životě staly, vás přivedly k tomu, co vás v současné době dělá šťastnými? Že, jak se říká, je ,,vše špatné pro něco dobré"? Již několikrát jsem přemýšlel nad tím, jak zajímavé to je. Proto mi v tomto článku opět dovolte projevit své ,,filosofické" myšlení. :-)

 Nedávno jsem se dostal k videohře ,,Life is strange", která je známá tím, že projdete řadou rozhodnutí. Tato rozhodnutí jsou buď banální, nebo velmi vážná, přesto mají jedno společné - výrazně ovlivní příběh vaší postavy. Nebojte se, nebudu tady psát recenzi na tuto jinak velmi kvalitní videohru, trošku se s vámi chci pobavit právě o těchto zvláštnostech života, byť pravda, nejsem tady na tom světě tak dlouho, abych mohl mluvit jako životem zkušený mudrc.

 Asi jste se každý dostali do situace, kdy jste se museli nějak rozhodnout, jenže jste později zjistili, že vaše volba byla ta nejhorší, jakou jste mohli udělat. Nemáte ale žádnou schopnost, abyste mohli vracet čas, takže se s touto novou a hlavně nepříjemnou situací musíte nějak sžít a věřit, že vše bude jednou dobré. Ano, když píšu tyto řádky, trošku se obávám, abyste si o mě nemysleli, že jsem nějaký náboženský fanatik. Netvrdím ani, že když si budete přát, bude vám jen tak, zadarmo dáno. Ani vesmír totiž nehrabe zadarmo, když vy si někde v hlavě řeknete, co byste chtěli.

 Osobně jsem udělal za život mnoho špatných rozhodnutí. Některé se týkaly banalit, jako například výběr koníčku, kterému budu věnovat svůj volný čas, jenže někdy to byla rozhodnutí vážnější (škola, rodina). A asi nejsem sám, kdo si vybral někdy i v těchto bodech špatnou variantu. Možná jste se vy někteří, kdo čtete tento článek, dostali do takové situace právě teď a sami si teď říkáte, co bude dál.

Jak se říká, vše zlé je pro něco dobré. A co si budeme povídat, život vám dá ještě několikrát možnost se rozhodnout pro lepší životní situaci, nebo vám dá nové možnosti, díky kterým se můžete jednou cítit šťastní. Potkáte nové lidi, kteří se vám objeví před očima, o nichž nakonec zjistíte, že máte spoustu společného, nebo že vám mohou jakkoli pomoci, stejně jako vy jim. A možná právě kvůli novým lidem nebo situacím si uvědomíte, co jste udělali špatně, co chcete změnit a i když to nemusí být vždy jednoduché, najdete v sobě i chuť a odhodlání, něco se situací dělat.

 Mám dokonce vlastní zkušenost. Když jsem přišel do Dětenic, měl jsem za sebou několik životních chyb, po kterých jsem věděl, že potřebuji poznat i jiné prostředí, být ,,sám se sebou" a se svými myšlenkami. To myslím pochopitelně obrazně. I když jsem v Dětenicích byl v obklopení mnoha lidí, často jsem přemýšlel sám nad vším, co Dětenicím předcházelo. Jak jsem řekl, poznal jsem řadu lidí. Z některých se stali mí přátelé, u kteří mi v současnosti schází na Kuksu, kam jsem se později vydal (o čemž se ještě zmíním na konci tohoto článku), někteří se stali pouze ,,epizodními" postavami. Tím je samozřejmě nijak nechci urazit (proto ani nejmenuji), jenže ne s každým si máte co říct, takže se někdy pouze minete, víte o sobě, ale nic víc.
 Kdo ví, co by bylo, kdybych do Dětenic nepřišel. Ať se poté stalo cokoli, hodně mi provázení na tomto zámku změnilo život a mé vnímání okolí. U některých lidí, které jsem den co den potkával, jsem viděl, co mi vlastně vadí, dokázal jsem se vypracovávat v tom, co byl můj sen (práce s lidmi či vystupování před nimi), začal jsem si více stát za svými názory a přestal jsem řadu věcí brát jako samozřejmost. Troufám si tedy říci, že mě některá špatná rozhodnutí přivedla do okamžiků, kdy jsem byl rád, jak jsem se dříve rozhodl, byť to tehdy nebyly příjemné momenty.

 Vím, už jsem o tomto okamžiku na blogu psal několikrát, přesto se vrátím k rozhodování v Dětenicích, zda-li odejdu pryč (tehdy jsem nevěděl, jestli vyjde Kuks), nebo zůstanu. Nebudu říkat, proč přesně jsem odcházel...myslím, že by to potom házelo na mé předchozí místo špatné světlo, přesto mohu říct, že bych se postavil proti svým názorům a jednou bych stejně odešel. A kdo ví? Kdybych se v tomto období rozhodl zůstat, o půl roku později bych se vrátil brigádně pouze k regálům v supermarketu a nemohl dělat to, co ze mě dělá šťastného člověka!
 Dětenice byly obrovskou zkušeností a jsem rád, že jsem jimi prošel. Jak jsem zmínil výše, poznal jsem řadu lidí, díky kterým jsem pochopil řadu věcí a začal pracovat na sobě samém. Mohl jsem dělat práci, která mne bavila a mohl se rozvíjet tak, že nyní mohu klidně provázet na našem hospitálu, který mi přijde, že je o několik pomyslných příček výše. Mohu však s klidným svědomím říct, že rozhodnutí v prosinci 2016, které bylo klíčové a věděl jsem, že s ním nemohu dlouho otálet, bylo nejlepší pro mou budoucnost. Díky němu mohu další rok dělat svou brigádu a zálibu zároveň a nyní mohu říct, že se mi objevila možnost na další zkušenosti v oblasti herectví! :-)

 Ať jste v jakékoli životní situaci, nikdy nic nevzdávejte a myslete na to, že ,,vše zlé je pro něco dobré". Nepotřebujete žádnou schopnost, kdy byste vraceli čas do chvíle, kdy jste se měli rozhodnout jinak. Ať uděláte jakoukoli chybu, dostanete možnost ji napravit, dokonce jednou žít tak, že se budete cítit šťastní. Jsou však i rozhodnutí, která mají pouze dvě možnosti a jakmile se jednou rozhodnete, nemusíte mít už nikdy možnost, abyste to zvrátili. Například když potkáte někoho, kdo je vám sympatický, jste jedno těla, jedna duše a přesto se rozhodnete, že ho v životě nechcete... Zkrátka a dobře....život je někdy zvláštní! :-)


Doufám, že se vám tento článek, který jsem se chystal sepsat už poměrně dlouhou dobu, líbil. Budu moc rád, pokud mi do komentářů napíšete váš názor na tuto tématiku. Uznávám, dnešní výplod je místy hodně zmatený, snad jsem vám ale osvětlil, jak to myslím. :-)

Mějte se krásně a těším se na vás u dalšího článku!
                          Váš Aleš Otava


Komentáře

 1. Aleši jako vždy dobrý článek. Píšeš prostě dobře! Přemýšlím, že bych si téma článku půjčila a napsala tak něco o svých rozhodnutí, ale bohužel nemůžu si dovolit na sebe prásknout pikantnosti, kterých se ta rozhodnutí týkají. Takže tu dumám nad tím, jak to pojmout a nějak kulantně zaobalit. Dík žes mi nasadil brouka do hlavy! :-) M

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc Ti děkuji za krásná slova! :) Tenhle článek jsem se chystal napsat už delší dobu, jenže se mi zdálo toto téma příliš těžké, takže jsem rád, že se Ti líbí toto zpracování. Na rovinu, neřekl bych, že píšu nějak dobře. Spíše mi téma sedlo :) Téma určitě využij, hodně Ti to pomůže si utřídit myšlenky v hlavě :) Držím Ti palce a těším se na Tvé zpracování :)

   Vymazat
 2. Skvělý článek! Je to velice hezky rozebraná myšlenka :) Souhlasím, že všechno zlé je k něčemu dobré. Těším se na další článek :)

  OdpovědětVymazat
 3. Úžasně napsané. :) Někdy se některé rozhodnutí mohou zdát špatné, ale všechna naše rozhodnutí nás směřují přesně tam, kde jsme a pokud něco chceme dokázat a jdeme si zatím, máme šanci to dokázat. :) Je dobře, že děláš to, co tě baví. :)

  OdpovědětVymazat
 4. Tvůj článek se mi hodně líbí ^^ S jeho hlavním názorem, že vše zlé je pro něco dobré, podstatně souhlasím a sama jsem si to už párkrát musela říkat, abych se nějak motivovala k dalším krokům v cestě za svými cíly :D
  Jsem na tvém blogu poprvé a přijde mi zajímavý, zkusím si od tebe přečíst i více článků ^^

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky