#TAJEMNO

Ahoj, zdravím všechny! 😉

Možná to víte, možná ne, nicméně český zpěvák David Deyl vydal nový videoklip, tentokrát k písni ,,Evermore" k filmu ,,Kráska a zvíře".  Pokud jste neviděli, tak se určitě podívejte, nebudete litovat! Hospitál Kuks, kde provázím, působí velmi tajemně, což mne přivedlo k různým myšlenkám. Dokázal mi Kuks úplně změnit život díky své energii?

 Nebojte se, to co píšu, bude spíše taková úvaha s nadsázkou. 😊 Ovšem, všichni to známe...Památky mají své kouzlo a nějaké tajemství. Často jsem slýchal otázky návštěvníků na toto téma. Otázky, jestli máme na zámku (či na hospitálu) nějaká strašidla, děsivé legendy a jiné. Rozumím, takové věci nás, mladé lidi, táhnou. Milujeme děsivou atmosféru a tajemno.
 Když se podíváte na budovu hospitálu Kuks, některé z vás může děsit jeho dominanta - kostel Nejsvětější trojice. S těmito názory jsem se nejednou setkal. Budova může děsit už pouze při zjištění, že se nejedná o žádný barokní zámek, nýbrž hospital - domov důchodců a bývalou nemocnici. Zde se léčili a umírali starci či váleční veteráni, kteří se léčili ze svých zranění.
 Při pohledu na různé sochy od Matyáše Bernarda Brauna si můžeme všimnout motivu smrti a často na sebe nechám působit atmosféru tohoto ,,břehu smrti" (kukské údolí je rozdělené na dva břehy řekou Labe). Vždycky se podivuji, když návštěvníci vyřknou větu jako: ,,Ten Kuks je tak strašně romantické místo!" Podivuji se, protože při pohledu na lebky u soch se mi v těle nevytváří úplné pocity romantiky, nýbrž uvědomění si, že každý máme svůj čas jasně vyměřený. Což mají ukazovat například i malby ,,Tance smrti".

 Ne, na rozdíl od Dětenic jsem na Kuksu žádné ,,přízraky" nezaregistroval. Ano, jsem za to moc rád! 😃 Věřím tomu, že takové památky své duchy mají. Stejně jako svou energii, která se potom dělí na pozitivní a negativní. Zvláštností je, že každý den, kdy provázím, trpím bolestmi hlavy! Přitom v pohodě dodržuji pitný režim, avšak jediným ,,nebezpečím" mohou být velké skupiny návštěvníků. Co si budeme povídat, při práci s lidmi ta hlava bolí skoro pořád.


Věřte nebo ne, právě zde se cítím jako doma!

 I já si během letošní sezóny uvědomil, jak je všechno pomíjivé. Jako samotný život. Tyto body, které jsem hlavně poznal v osobním životě, mne vlastně dostaly do situace almužníků, kteří se v hospitálu léčili. Nevěděli, co bude druhý den, všude na ně číhala Smrt, ať už z maleb či soch. Nebojte, já jsem v ohrožení Smrtí nebyl, nicméně jsem ji letos svým způsobem vnímal. 
 Smrt nemusí být pouze fyzická, tedy když člověk zemře. Může to být i konec něčeho jiného...třeba starostí, které vás sužují. Někdy musí skončit (zemřít) vaše největší starost, abyste mohli být zase šťastní! 
 Zaznamenal jsem díky Kuksu Smrt ve svém životě? Možná ano, možná ne. Záleží, jak si takovou možnost připustíte. Během letošní sezóny jsem dvě úmrtí vnímal. Navíc jsem se bál, aby si ,,zubatá" nepřišla potřetí. Jsem moc šťastný, že se tak nestalo! Pomyslná Smrt ale přišla ještě jednou, tentokrát mi pomohla vyřešit jednu velikou starost, díky které budu moci být do budoucna šťastný. Vzala si s sebou něco, co mne tížilo několik let a co zůstane mým tajemstvím. Nyní věřím, že vše bude lepší! 😊

 Život (a možná i samotný Kuks) mi letos rovněž mnohé dal. Dal mi nové přátele, lásku a možnost pokračovat ve věcech, které mi dělají radost, lepší vyhlídky do budoucna a ,,světlo na konci tunelu". Měli bychom věřit vždy, když nám není ,,hej" a máme starosti, že bude lépe! Jak si pamatuji z dob, kdy jsem hrál malou kopanou, ,,každá série jednou končí", takže je jisté, že pokud se vám v něčem nedaří, bude určitě lépe! 😊😊 Samozřejmě nejde pouze čekat na ,,zázrak", musíte pro to něco udělat. Když ale vynaložíte snahu, dostane se vám odměny! A možná právě té, že se vám bude dařit ve všem, co si budete přát! 

Jsem zkrátka moc rád, že právě hospitál Kuks je místem, kde nyní mohu provázet! Nebudu lhát, byl bych rád, kdybych zde vydržel dlouho. 😉

 A co vy? Věříte, že památky mají nějaká tajemství a energie? Že jsou místa, kde se můžete vždy cítit šťastní, nebo vám zde může být z nepochopitelných důvodů úzko? Budu rád, pokud mi to napíšete do komentářů!

 Dnes to byl znovu takový náročnější článek :) Přesto bych si přál, aby se vám líbil, zamysleli se nad tím, že Smrt není jen konec, ale i začátek něčeho nového. Jak jsem řekl, nemusí jít o smrt fyzickou, nýbrž i konec různých nepříjemností a strastí. 😉

Hlavně myslete vždy pozitivně! :-) 

Mám vás rád a mějte se krásně
               Váš Aleš 


Videoklip Davida Deyla - ,,Evermore" z hospitálu Kuks :-) Nádhera, mrkněte sami!


Komentáře

 1. Toho Davida Deyla nepoznám vôbec :D Ale zatiaľ som v polke a je to vcelku zaujíamvé :)

  OdpovědětVymazat
 2. V Dětenicích jsi měl nějaký strašidelný zážitek :O?
  Já jsem velkej strašpytel :D, také mi taková místa připadají tajemná, a ještě v noci - aaaaa :O :D.
  Na videoklip se kouknu na PC :)
  PS. Jak jsem psala v komentáři pod tvým minulým článkem, že jezdíme každý rok s rodiči na vánoční Prahu, tak dnes přišel do třídy p.učitel a zeptal se nás, jestli máme zájem o prohlídku Impresionismu na Pražském hradě a potom bychom se podívali na trhy :-)! Všichni jsme samozřejmě souhlasili. Už se moc těším. Bude to někdy začátkem prosince :).
  Takže do Prahy pojedu na trhy i se školou ;-). Uvidím, jestli ještě s rodiči.

  OdpovědětVymazat
 3. Ty brďo, fakt piš dál :) Je to hodně povedené. Tajemno je něco, co mě láká, ale zároveň se toho dost bojim. Kuks je nádherné místo, ale na můj vkus třeba v noci dost strašidelné. Musím ale říci, že je právě v noci suprově osvícen.

  OdpovědětVymazat
 4. Článek na mne působil i depresivně i motivačně zároveň. Což je zvláštní, je fajn, že si to zkombinoval takhle. Líbí se mi to. Možná, že mi to někdy vyjde a na Kuks se podívám a zkusím překonat strach, který mám z hororů a podobných takových i povídek. Doufám, že mě třeba příští rok provedeš zrovna ty.

  Měj se krásně :)

  Tvoje Vee

  OdpovědětVymazat
 5. Všechny články máš super, ale tenhle je prozatím ze všech nejlepší! A jak psala Verča - propojil jsi depresi a motivaci zároveň, což je celkem zvláštní, ale vyšlo to skvěle. Takže klobouk dolů, skvělá práce. Jen tak dál!

  OdpovědětVymazat
 6. Já tomu teda věřím. Byla jsem k podoným věcem dost skeptická, ale zkušenost mi ukázala, že jsou místa s různou energií. Nejvíc negativní místo, kde jsem byla, byl tábor v Osvětimi - já vím, je to klišé, když lidi říkají, že to zlo tam pořád je. Ale je to pravda, i energetické poleno jako jsem já, to cítilo. A naopak jsou místa, bez kterých prostě nemůžu být a jen jejich fotka mě dojímá a cítím se s nimi zvláštně spojená. Takže ano, místa mají své energie. :-)

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky