#ARISTOKRATKA

Ahoj, zdravím všechny! 😉

 Ano, já vím! Ještě jsem nedělal knižní recenzi, nicméně nikdy není pozdě začít s něčím novým... alespoň na mém blogu.
 I památkoví průvodci se dočkali literatury, která by byla o jejich povolání. Nutno podotknout, že knížky, o kterých nyní hodlám mluvit, jsou velmi vtipné a troufám si říct, že by mohly být v žebříčku nejvtipnějších českých knih. Autorem je spisovatel a kastelán Evžen Boček, takže vše, co se v knížce dočtete, vzniklo na základě autorových zkušeností a možná i zážitků (což vzhledem k událostem v knize, snad raději ne).

 Jak jsem se ke knížkám Evžena Bočka dostal? Poměrně jednoduše - byly mi doporučené od diváků mých videí, stejně tak od mých kolegů z Kuksu. Dokonce jsem se setkal s názorem, že se jedná o povinnou četbu pro průvodce. Právě na toto doporučení jsem svou první kukskou výplatu vyměnil (samozřejmě ne celou 😂) za knížku "POSLEDNÍ ARISTOKRATKA", která je první dílem poměrně známé knižní trilogie.
 Abych tolik neprozrazoval, oč v knížce půjde... Děj se točí okolo rodiny v USA, jejíž tatínek se dozví, že vlastní zámek Kostku v České republice. Proto se celá rodina (otec, matka, sestra - vypravěčka a jejich kočka Carevna) vydávají na Kostku, kterou se snaží zpřístupnit veřejnosti a ideálně překonat (...spíše se dotáhnout na...) knížete Schwarzenberga v počtu návštěvníků. To samozřejmě nejsou všechny postavy, které vás budou v knížce bavit. Dále se zde objevuje kastelán Josef, který nenávidí lidi (což je na památce, která je určená pro návštěvníky, docela problém), uklízečka a kuchařka Tichá, která každou chvíli ,,vyžunkne" lahev ořechovky nebo pan Spock, což je hypochondr, kterého byste pohledali... 😂
 Knížka je psaná ve formě deníkových zápisků, takže se čte velmi příjemně a moje osobní zkušenost je, že jsem měl problém se od knihy odtrhnout. Je zde navíc plno vtipných hlášek, díky kterým se budete v určitých pasážích nahlas smát. Nabízím krátkou ukázku:

-  ARISTOKRATKA VE VARU (ukázka) - 

Místo svatby bojovali o holý život!!!

Šlechta je zkasírovala a pak na ně poslala zuřivou smečku!!!
 Skutečně nezapomenutelný svatební den zažila minulou sobotu na lounovském zámku Hvězda dvojice Američanů a jejich hostů.
 Přestože svatební obřad i následnou hostinu zaplatili dlouho dopředu, zámecká brána byla zamčená!!! ,,Šlechta" se neukázala ani po dvaceti minutách usilovného troubení svatebních limuzín, které bylo podle svědků slyšet v okruhu několika kilometrů. 
 Nefalšovaný horor ovšem nastal ve chvíli, kdy ženichův svědek objevil díru v zámecké zdi a svatebčané, mezi nimiž byl i tajemník americké ambasády s manželkou, se začali protahovat do zámeckého parku. Odněkud, asi přímo ze zámku, vyběhla smečka zdivočelých psů, a nebýt nevěstina otce, který běsnící dogy zahnal střelbou z pistole, svatba by nejspíš skončila krvavým masakrem!! Kromě šoku došlo i ke zlomení nohy ženichovy babičky, když ji v nastalé panice přehodili přes zeď o dva metry dál, než ji na druhé straně očekávali. Podle očitých svědků prý hrůznou scénu pozorovali Launové z oken zámku!!! 
 Podle našich informací došlo následně i k rozchodu snoubenců a do USA se vraceli každý jiným letadlem. 
 ,,Krvavá svatba" bude mít dohru u soudu, kde se Launové určitě pořádně prohnou.
- konec ukázky (...ale článek pokračuje dole 😂 ) - 


 Proč mě knížka tak bavila? Po zkušenostech z Dětenic a Kuksu se v mnoha chvílích sám poznávám a vidím v knižních postavách své dřívější či současné kolegy. Samozřejmě jsou charaktery v knihách psané s velkou nadsázkou! 
 Po přečtení prvního dílu jsem od Klárky dostal i druhý (výše zmíněný díl) ,,ARISTOKRATKA VE VARU". Ten již není tak dlouhý, jako první díl, přesto mi mnohokrát vykouzlil úsměv na tváři. Více se mi zatím líbil první díl, ale je pravda, že jsem ,,dvojku" ještě nedočetl. 
 Knížky jsou hodně čtivé a mohu je s klidným svědomím doporučit nejen průvodcům (i těm potenciálním), ale i lidem, kteří vůbec do této skupiny nepatří. Věřím, že se všichni pobavíte, protože knížka je hlavně určena k tomu, aby rozesmála čtenáře. Je to tedy knížka spíše na odreagování, takže nad ní nebudete muset nijak extra přemýšlet. Bavit může jak děti, tak studenty a starší čtenáře. Kdybych měl hodnotit pomocí stupnice, tak bych dal hodnocení 9/10!

 Pokud neradi čtete a spíše hledáte audioknihu, tvůrci mysleli i na vás! Známá česká herečka Veronika Kubařová knížky o poslední aristokratce namluvila, takže si můžete koupit CD a Bočkovy vtipy si užívat i v audio formě. Osobně ale preferuji knížky, protože při poslechu nějaké audioknihy usínám. 😉
 Jestli tedy hledáte tip na vánoční dárek nebo si chcete sami udělat radost, určitě si zakupte právě ,,ARISTOKRATKU". Věřím, že se vám bude líbit a užijete si ji! 😉

Mějte se krásně 
     Váš Aleš

Komentáře

 1. Aristokratku na koni dostanu k Ježíšku, už se na ni moc těším! :)

  OdpovědětVymazat
 2. O Aristokratku si letos píšu Ježíškovi, tak uvidíme, třeba se nade mnou smiluje a jednu mi pod stromeček zabalí. Průběžně na školní praxi čtu Deník kastelána a ten si chci koupit, jakmile budu mít po výplatě. Protože je to zkrátka boží a člověk se do jeho stylu rychle zamiluje... pokud mu teda sedí humor. :-) :-D Takže pokud jsi ještě nečetl Deník, můžu jenom doporučit. ;-)

  Zápisník jedné zrzky

  OdpovědětVymazat
 3. Moc me to zaujalo :-). V knihovně u nás maji všechny tři díly, tak se moc těším, až si 1.díl prectu :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Aristokratka je fajn. Oddechová, "záchodová"knížka. BOhužel díky tomu lidi dospěli k závěru, že rozumí provádění a zákulisí památek a jsou na prohlídkách nesnesitelní. :-D

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky