#SEZONA2018

Ahoj, zdravím všechny! 😉

  Když jsem si před dvěma dny povídal s přítelkyní, tak jsme narazili i na téma provázení na Kuksu. V tom mi došlo, že už za měsíc budu znovu nosit cedulku s jménem Aleš Otava a získávat nové zkušenosti v oblasti komunikace s návštěvníky.  Proto už teď pracuji s tužkou a počítačem (ačkoli bych si mohl sehnat nějaký pěkný a šikovný zápisník...) a promýšlím svůj výklad - které vtipy teoreticky přidat a které ubrat, aby to tvořilo krásný a nenásilný celek. 😉
 


  Ona přece jenom práce na textu není úplně lehká. Já vím, že jsem asi jeden z mála průvodců, kteří se snaží si dávat se svým výkladem takovou práci, ale moc dobře si už uvědomuji, že vtip podaný v hodně špatnou chvíli je silně nevhodný a sebemenší chybička může udělat z prohlídky katastrofu. Takže právě proto se na sobě snažím v tomhle pracovat. 
  Jinak se ale na letošní rok na Kuksu moc těším. Samotný hospitál jsem si moc oblíbil a tak nějak si myslím, že bych letos mohl navázat na sezónu loňskou, ve které se mi hodně dařilo (pracovně). Ačkoli se toho hodně změnilo (například místo bydliště), věřím, že to bude sezóna úspěšná a získám spoustu nových zážitků. 

  Loni jsem měl hodně známých, kteří mne přijeli do mé "nové práce" navštívit. Měl jsem zde hodně členů své rodiny, některé kamarády, bývalou kolegyni a  mou již současnou přítelkyni, která tehdy přijela na Kuks se svou rodinou. Ano, návštěv bylo mnoho, ale co letos? Co vím, tak Klárka za mnou přijet chce a myslím, že i někdo z rodiny rád na Kuks zavítá. Ale co jinak? Těžko říct. 

  No a kdy pro nás začíná průvodcovská sezóna? Loni začínala v březnu (tedy dříve, než začíná většině památek) a s největší pravděpodobností v březnu začne i letos! Zatímco jsem v minulém roce začínal 1.dubna, tentokrát věřím, že nastoupím již v třetím kalendářním měsíci. Nebudu vám nic nalhávat, bude hodně těžké naskočit znovu do "akce" a co nejvíc zpříjemnit den našim návštěvníkům. A vidíte... návštěvníci! Těch jsme měli loni více, než 100.000! Tak kolik jich bude letos? A chystáte se na Kuks i VY? :-)  

 Letošní rok pro mne bude zajímavý i mimo náš hospitál. Rád bych totiž zahájil zcela novou (a věřím, že úspěšnou) kapitolu svého života. Mohu trošku prozradit, že to je hodně důležité pro moji (a možná nejen moji) budoucnost. Tak a teď už úplně vidím, jak mi někteří z vás píší své mnohdy zajímavé teorie. A ne, žádné miminko se nekoná! 😂
 Stejně tak nás s Klárkou napadlo si udělat několik výletů po Česku! Je tady mnoho památek a krásných míst, kam bychom se mohli podívat. No a vzhledem k tomu, že v poslední době rád fotografuji, tak věřím, že si přijdeme na své, i když v rukou budeme svírat mobily či fotoaparáty. 

 Abych se ale vrátil ke Kuksu... Vím, že mi někteří z vás píší, že "se za mnou přijedou podívat". Moc si cením toho, že mi chcete udělat radost a navštívit mne. Je to moc milé a pokud na sebe budeme mít štěstí, rád s vámi prohodím pár slov. Možná právě proto, že většina z vás už patří mezi dospělou generaci a pokud je někdo mladší patnácti let, tak to má v hlavě srovnané. Jsem moc rád za to, že mám čtenáře, které mám. Napadlo mně, že bych mohl zveřejňovat termíny, kdy na Kuksu PRAVDĚPODOBNĚ budu. Říkám schválně pravděpodobně, protože se může cokoli změnit a třebas den předtím se domluvit, že do práce půjdu jindy. Navíc nikdo neříká, že zrovna vás bych měl na prohlídku. Dopadnout to tak může, lze se domluvit, kdy byste mohli na prohlídku jít, ale spíše se můžeme potkat náhodou někde v areálu. Pokud budu mít čas, rád s vámi prohodím pár slov. Chci říct, že si moc cením toho, že jsou mezi vámi tací, kteří za mnou chtějí přijet. :-) 
  Zase na druhou stranu, už jsem se setkal s tím, že někdo ode mě chtěl volný vstup pouze proto, že sleduje moje videa a čte můj blog. Nezlobte se, ale ne! Nejezděte tolik za mnou, ale spíš za Kuksem. Za hospitálem, krásnou obcí, za Braunovým Betlémem. To jest asi pár mých slov na závěr této hluboké myšlenky...

 Než se s vámi rozloučím, rád bych vám doporučil pár odkazů. Pokud zvažujete cestu na hospitál Kuks ,určitě jeďte! Věřím, že si přijdete na své. Naši průvodci jsou vážně skvělí a ať "dostanete" kohokoli, budete jistě spokojeni. Abyste ale byli v obraze, můžete sledovat naše facebookové stránky hospitálu Kuks, kde se můžete těšit na spoustu fotek a novinek, o kterých třeba na tomto blogu nepíšu. 
 Druhý odkaz je na moji novou Fan Page, kterou rovněž najdete na Facebooku! Věřím, že nás na této stránce bude brzy plno a i zde budu přidávat odkazy na články a nějaké ty novinky. S tímto blogem totiž plánuji ještě nějaké velké věci :-)

Budu rád za vaše komentáře, případně i sdílení a těším se na vás buď na Kuksu nebo u dalších článků na tomto blogu! 

Váš Aleš Otava

Komentáře

 1. Tak ta nová kapitola mě opravdu zajímá! Prozradíš více?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc rád prozradím, ale až budu vědět jistě, že to vyjde! :-) Nerad bych totiž něco zakřikl :) Přesto věřím, že článek na toto téma vyjde :-)

   Má to něco společného s budoucím studiem, možná cestě k budoucímu zaměstnání a kdo ví, třeba rodina? :-D To už se nech překvapit! :-)

   Vymazat
 2. Vidět Kuks je můj sen už od základky. Milovala jsem různé slohy a baroko mě úplně pohltilo. Asi do dob, kdy jsem na sš vypracovala (tehdy ještě v ruce) celkem rozsáhlou seminárku na téma "Baroko v Čechách" a po předání profesorce jsem o ní neslyšela. Ani známka, ani nic. Prostě ten rok asi s námi měla učitelka víc plánů, než stihla splnit. Doufám, že letos bude příležitost se vydat na výlet a podaří se mi vzbudit zájem i u svých synů :-)
  K

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejen já, ale i moji kolegové budeme rádi, pokud se na Kuks vypravíte :-) Myslím, že toho zde můžete vidět opravdu hodně. Ať už sochy Ctností a Neřestí, Šporkovskou hrobku, bylinkovou zahradu, Braunův Betlém a mnoho dalšího :)
   Hlavně si myslím, že historie této památky je hodně zajímavá :-) Sleduj, kdy budu provázet a budu rád, pokud přijedete. Rád s vámi případně prohodím pár slov :-)

   Vymazat
 3. Moc ráda bych se tam zase vrátila :). Dnes jsem přemýšlela, že bych to mohla navrhnout jako třídní výlet na konci školního roku. Aleši, co bys nám pak ještě doporučil po okolí :)?
  Jo, prosím, sepiš termíny! Byla bych moc ráda, kdybys nás provázel zrovna Ty!
  Přeji Ti úspěšnou sezónu :). Určitě jsi jeden z nejoblíbenějších průvodců :). Je vidět, jak se snažíš a dáváš do toho všechno!
  Prozradíš více s tou novou kapitolou? Prosíííím :))))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě přijeďte! :-) Já už provázel pár školních zájezdů, ale nejedete za mnou, nýbrž za Kuksem, na to pamatujte! :-) Ale pokud bych byl v práci, určitě bych se Ti třeba pár minutek snažil věnovat. Ale kdo ví, třeba to vyjde a provázet vás budu :-)
   Zároveň mi dovol, abych Ti moc poděkoval za krásná slova a přání. Neřekl bych, že jsem jeden z nejoblíbenějších, ale to víš, snažím se :-)

   No a s tou novou kapitolou Ti řeknu asi to, co výše zmíněné "AdinaJustina". Nechci nic zakřiknout, takže pokud to vyjde, dozvíte se to ve správný čas :-) Moc rád se s vámi o to případně podělím. Napovím, že mi to hodně pomůže do budoucna. Takže nové studium, práce, rodina? :-) Těžko říct :-D :-D Promiň, prostě si užívám, jak nevíte, co to asi bude :-)

   Měj se krásně!

   Vymazat
 4. Doufám, že budu mít o prázdninách tolik času, abych se za tebou na Kuks podívala a konečně tě poznala osobně. Byla by to pecka :)

  Krásně napsaný článek, jako obvykle :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já Ti moc děkuji za hezký komentář! :-) Jsem sám zvědavý, jestli to vyjde a vás, kteří můj blog čtete a podporujete mne, budu moci vidět i osobně. Bude to určitě jiné, než pouze v komentářích tady na blogu :)

   A díky, jsem rád, že se Ti článek líbil! :-) Tak nezapomeň sledovat FB Kuksu :)

   Vymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky