#NAVSTEVNICI

Ahoj, zdravím všechny! 😉

  Nedávno jsem s přítelkyní projížděl fotky z mého minulého působiště a vzpomněl jsem si, jak jsem slyšel jednu větu od mých bývalých kolegů:"Na Kuksu tě okamžitě vyrazej. Co čekáš, že tam najdeš?" Tak jo, vraťme se k největšímu rozdílu, který jsem přestupem našel... :-)
  Našel jsem rozhodně lepší přijetí návštěvníků. Tím rozhodně neříkám, že kostýmované prohlídky (kterým jsem se věnoval právě na dřívější památce) jsou špatné. Ba přímo naopak - pro rodiny s dětmi jsou přímo ideální, protože se děti potom cítí, jako kdyby byly součástí pohádky. Někomu zkrátka sednou daleko víc. Zase na druhou stranu vím, že řada lidí berou tyto průvodce (a zároveň herce v jedné osobě) spíše jako komedianty. Právě proto se tak k nim někdy chovají.

Ano, dnešní článek bude o návštěvnících...


  Napsat článek na toto téma je z mé pozice nesmírně těžké. Přeci jen jsou témata, která by mohla být kontroverzní a tak to zkusím vzít trošku jinak, než byste čekali. 😊


  Když jsem dostal sylabus (průvodcovský text) k hospitálu Kuks, měl jsem kolem sebe lidi, kteří mi říkali, že by průvodce dělat nemohli. Měli by strach z toho, že by nedokázali mluvit před lidmi. A ano, je to těžké - minimálně pro nováčky. Jak diváci v divadle, i návštěvníci mohou být nároční. Buď máte štěstí na příjemné lidi, kteří se vás během prvních prohlídek snaží podpořit, jiní mají povahu jinou a chtějí vás "v tom vykoupat". Osobně mohu říct, že jsem během svých prvních prohlídek měl oba typy. U některých jsem cítil, že kdyby se mi prohlídka nepovedla, tak se nic strašného neděje, jiní na mě působili tak, že kdybych cokoli pokazil, minimálně by mě zabili. 😂

  Provázel jsem různé typy návštěvníků. Abych  zašel i trošku do extrému, už jsem měl čest i s jistým cizincem, který na mne vytáhl kapesní nůž a očividně to bral jako velkou legraci, stejně tak i s podnapilým návštěvníkem, který mne přímo fyzicky napadl. Bohudík (a klepu na dřevo) se mi nic takového nestalo na Kuksu. Snad možná právě proto, že na těchto státních památkách je průvodce skutečně sám za sebe, nikoli v žádné roli.
  Když jsem přestoupil na hospitál Kuks, byl jsem hodně překvapený tím, jaké jsem měl zkušenosti s našimi návštěvníky. Velká většina z nich byla v pohodě. Samozřejmě, že se najdou i výjimky, které bych tu snad raději nezmiňoval. Zaprvé by to nebylo dobré vůči vám (potencionálním návštěvníkům), za druhé na to ani moc vzpomínat nechci. Zkrátka a dobře, práce s lidmi může být super, ale zároveň i super těžká.

  Právě návštěvníci jsou těmi, díky kterým můžeme říct, že "každá prohlídka je originální". Můžete potkat různé typy lidí:

1) NÁVŠTĚVNÍKY, KTEŘÍ SE CHTĚJÍ POUZE DOZVĚDĚT NOVÁ FAKTA

2) NÁVŠTĚVNÍKY, KTEŘÍ NA PROHLÍDKY (DOSLOVA) MUSÍ JÍT 

3) NÁVŠTĚVNÍKY, KTEŘÍ SI CHTĚJÍ POŘÁDNĚ UŽÍT VÝLET
                                                                                                              atd.

  Různé typy návštěvníků poté rozdělují názory, jak by průvodce měl podávat výklad. Někomu může přijít, že vtipy nejsou na místě a průvodce by měl říkat pouze letopočty a holá fakta, někomu vyhovuje kombinace faktů, ale i humoru. Ale nemyslete si! Tyto prohlídky nebaví pouze studenty, nýbrž i velkou řadu dospělých návštěvníků. Osobně se snažím právě o zábavnější prohlídky, jenže každému sednout nemusí :-)

A co vy? Jaký na to máte názor? Máte raději prohlídky s holými fakty, nebo prohlídky zábavné? :) Budu moc rád, pokud mi to napíšete do komentářů! :-) 


Rád bych Vám poděkoval za přečtení a pokud se vám článek skutečně líbil, budu rád za sdílení mezi vaše přátele. :-) 

Mějte se krásně 
     Váš Aleš


P.S. - Moc rád bych poděkoval všem, kteří mi dali najevo svou podporu! Dostávám se častěji do bodu, kdy nevím, zda-li má smysl psát další články. Zaprvé mám sice nápady, ale nedokážu z toho vytvořit nic moc dobrého a zadruhé se aktivita (čtenost) u článků výrazně snížila. Proto jsem vůbec nevěděl, zda-li vás tyto články stále ještě baví :) Moc vám děkuji! 

Komentáře

 1. Rozhodně jsou lepší prohlídky zábavné :). Na holá fakta by vůbec nemuseli provázet lidi, ale stačily by informační tabule atd.

  OdpovědětVymazat
 2. Jak píšeš, zabavit návštěvníky je hodně těžké. Každý ma jiné priority. Me baví prohlídky zábavné, takže se moc těším na červen 😊😊😊.
  Jsem moc ráda, že jsi článek napsal. Stále píšeš velmi kvalitně, pokračuj, prosím!

  OdpovědětVymazat
 3. Asi bych neřekla, že mě baví zábavné prohlídky, spíše poutavé. Je jedno jak, ale důležité je, abych si z toho místo odnesla víc, než jen tehdy byl postaven, tehdy vyhořel, pak přišli ti a ti páni, toho a toho rodu, nechali ho opravit v tom a tom slohu, pak přišel další požár, a další majitelé a další přestavba. Teď je to v majetku státu, a ten dělá co může, aby nám to nespadlo na hlavu ;-)
  Kátfoblog

  OdpovědětVymazat
 4. No asi bych cla ek nazvala jinak, protože jsi vlastně moc do hloubky o navstevnicich nešel, ale chápu to. Je to veliký risk. Sama mám radši prohlídky bez kostýmů, ovšem s dětmi kostýmy jednoznačně budu volit. A prohlídku mám ráda půl na půl. Zábavně podaná fakta bez vtipku. To je za mne the best.

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky