#ZPATKYVKUKSU

Ahoj, zdravím všechny! 😉

 Chvíli to trvalo, ale je tu konečně nový článek. Jak jste asi vysledovali na mém INSTAGRAMU nebo FACEBOOKU, tak jsem se zúčastnil školení průvodců na hospitálu Kuks a pokud se počasí umoudří, tak 10. a 11. března 2018 budu mít první prohlídky v letošní sezóně!

 Vlastně tři měsíce bez prohlídek. To je něco, na co si musím zvykat! Jak jsem na mém dřívějším působišti měl jistotu, že budu provázet často, na Kuksu přišla změna. I já musím respektovat přestávky státních památek, které trvají od listopadu do března. Zlenivěl jsem a popravdě, hodně jsem se obával, jestli si budu pamatovat, jak vedu svůj výklad. 😂

 Na Kuks jsem se opravdu těšil. Proběhlo předsezónní školení (nebojte, proběhlo úspěšně) a o víkendu 3.-4. března měly být první prohlídky letošního roku. Co si ale budeme povídat, naši republiku sužují drsné mrazy a tak se otevření hospitálu přesunulo na další víkend, tj. 10. a 11. března. Ano, sezónu začínám i já! :-)


 Je zvláštní, jak se na Kuksu cítím dobře. Když si vzpomenu, jak jsem se cítil na mém předchozím působišti, nejedná se o stejné pocity. Jaké jsou rozdíly?
 Ačkoli jsem na mé předchozí památce byl rád, nedalo se mluvit o pocitu nějaké štěstí. Ano, práce byla příjemná, bavila mne...ale byly tady problémy v různých oblastech, díky kterým jsem si uvědomoval, že se jedná pouze o "přestupní stanici". Několikrát jsem přemýšlel nad tím, kde jinde bych mohl provázet. Nikdy jsem však nedovolil, aby se moje myšlenky promítly do samotných prohlídek. Naopak, snažil jsem se podávat co nejlepší "výkony", což se mi očividně dařilo. :-) Jenže koncem kalendářního roku přišla jistá událost, která vše změnila a já se rozhodl odejít pryč - na Kuks.
  Právě zde cítím to, co jsem necítil dříve - radost z toho, kde provázím! Mohu s klidným svědomím říct, že jsem NIKDY nepřemýšlel, že bych odsud odešel jinam. Dokonce jsem si Kuks tak zamiloval, že bych zde i rád jednou skončil jako průvodce. Dříve jsem chtěl provázet dokonce i v koncentračním táboře "Osvětim - Březinka", kde jsem chtěl něco důležitého předat současným generacím a rovněž zde s provázením skončit. Dnes to vidím jinak. Potkal jsem spoustu skvělých lidí - kolegů a hospitál mám upřímně rád. Právě proto chci provázet do té doby, dokud mi nebude řečeno, že už bych se měl poohlédnout po jiné práci, nebo dokud budu sám cítit, že na to ještě mám. Já vím, nejde o žádný sport, kde by mne mohly limitovat zranění, ale práce s lidmi je někdy velmi náročná. I když...to asi víte sami. Teď nechci říct, že se něco takového chystá během tohoto roku, ale vím, že bych rád skončil právě na Kuksu! 😉

  Teď z trošku jiného soudku... Představte si, nedávno jsem si projížděl s přítelkyní videa na YouTube, která právě na hospitálu byla natočena. Zadali jsme si tedy rok 2017 (můj první zde) a sledovali jsme, "kde bych mohl být". Našli jsme různé výtvory, jako například "vlogy" žáků ZŠ, kteří jeli na "hrad" Kuks (...ehm...pochopím, když si hospitál pletou se zámkem, ale hrad..?), ale i krásně natočené video pana Klapucha. No a jak jsem video sledoval s klidem, o kousek jsem ho přetočil a tam na mě vybafnul můj "ksicht"! 😂 Protože vás mám rád, tak přikládám video i sem, do tohoto článku!
 Chci vám poděkovat, že jste článek dočetli až do tohoto odstavce. Moc se na vás těším, ať na Kuksu či tady na blogu.  😉
Budu samozřejmě rád za vaše případné sdílení či komentáře :-) :-)

Mějte se krásně
     Váš Aleš

No a můžete mne vidět v tomto videu pana Klapucha: 
(na samotné prohlídce se ale dozvíte daleko, daleko víc! :-) ) 


P.S. - navštivte také mou facebookovou stránku a FB stránky hospitálu Kuks :-) 


Komentáře

 1. Aleši, gratuluji k "přeškolení". Já na "svůj" hrad nastupuji také za pár dní ale naštěstí ne jen na pár dní jak Ty, ale rovnou na celou sezónu a upřímněmpo té zimě už se na ty "muflony" (určitě budeš vědět koho myslím) těším! Ve videu zní Tvůj hlas velice příjemně a odhodlaně, což je pro památkového průvodce velká výhoda! Přeji spoustu hodných a milých návštěvníku a snad i výlet k nám na Sovinec!
  Jana z Podhradí :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jani, děkuji Ti za milý komentář k článku :) Já pochopitelně doufám, že budu provázet co nejvíce dní...zkrátka jak to půjde :) Jsem rád, že mluvím tak nějak srozumitelně a bude-li čas, určitě bych navrhl přítelkyni, abychom na Sovinec vyjeli :) Přeji i Tobě spoustu krásných průvodcovských zážitků :)

   Aleš z Kuksu :)

   Vymazat
 2. Moc dobře vím, jak se těšíš, až se tam vrátíš zpátky a budeš opět dělat to, co tě baví. Moc ti přeji, aby si sezónu odstartoval úspěšně a bude se ti dařit mnohem lépe, než vloni.
  Vždy jsem tě chtěla vidět provázet a teď mi to alespoň nějak umožnilo video. Je moc hezké a musí být neskutečný pocit nějaké takové najít! ♥

  hodně štěstí,

  YourVee

  OdpovědětVymazat
 3. Aleši, děkuji za milou návštěvu u mě na blogu a držím palce, ať Tě pořád průvodcování baví a daří se! E.

  OdpovědětVymazat
 4. Už se moc těším na tvou prohlídku :). Snad to vyjde.
  Jak vypadá školení průvodců?:)

  OdpovědětVymazat
 5. Hele vydrž s privodcovanim ještě tak 5 let minimálně. Klidně přizpůsobím druhou Svišťovu prohlídku bude to "u Tebe" 😉 a teda nevěděla jsem, že bývají proškolení každý rok :) těším se na další články z průvodcování. Po článcích u Aničky bych provázet asi nezvládla 😂 je to celkem náročné, proto jsem za tento blog ráda, je to takové dílčí plnění snu :)

  OdpovědětVymazat
 6. Jsem příkladem toho, že některá místa na člověka bez zjevné příčiny působí blahodárně a má k nim takové zvláštní nevysvětlitelné pouto. Myslím, že je štěstí, když takové místo člověk najde a když má možnost tam zůstat a souznět s ním. Přála bych to každému zažít, je to síla!
  Jinak Ti přeju štastné vykročení do nové sezóny, ať máš samé prímové návštěvníky a hodně historek, které s námi budeš sdílet. :-) A než se vypravíme na Kuks, tak ti napíšu, abych Tě neminula a doufám, že bude trošku času si třeba popovídat. Fakt bych stála o to, jít s tebou na kafe (a Klárka vůbec nemusí žárlit, jsem skorovdaná se závazky. :-D :D)

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky